Vedci reštartovali Veľký hadrónový urýchľovač: Po dvoch rokoch prestávky je ešte silnejší
3. 6. 2015, 13:07 (aktualizované: 25. 5. 2020, 14:15)

Zdroj: acs
Vedcom sa podarilo úspešne reštartovať Veľký hadrónový urýchľovač (LHC) nachádzajúci sa v podzemí na hraniciach Francúzska a Švajčiarska.
Najväčšie zariadenie svojho druhu na svete sa tak vrátilo do činnosti po dvoch rokoch, informovala dnes agentúra AP. Počas odstávky vedci LHC zdokonalili, vďaka čomu teraz systém produkuje takmer dvojnásobné množstvo kolíznej energie. Európska organizácia pre jadrový výskum (CERN), ktorá zariadenie prevádzkuje, uviedla, že LHC bude v nepretržitej prevádzke po dobu nasledujúcich troch rokov.
Náklady na modernizáciu urýchľovača dosiahli 136 miliónov eur. LHC dokáže simulovať podmienky panujúce tesne po zrode vesmíru. Vďaka tomu sa pred časom podarilo potvrdiť existenciu dovtedy len hypotetickej častice známej ako Higgsov bozón.
Podľa riaditeľa CERN-u Rolfa Heuera fyzici dúfajú, že nová fáza prevádzky LHC, ktorý má podobu kruhového tunela s dĺžkou 27 kilometrov, povedie k objasneniu zostávajúcich záhad, ako je tmavá hmota. Vedci predpokladajú, že temná hmota obklopuje galaxie a je neviditeľná, pretože neodráža svetlo. Existuje hypotéza, že temná hmota spolu s temnou energiou tvoria asi 95 percent vesmíru.
Autor: © Nový Čas