Podľa Pentagonu je možné, že viac ako štyri tucty vzoriek boli odoslané do laboratórií v Spojených štátoch a najmenej tri zásielky do ďalších krajín. To je približne dvojnásobok toho, čo sa odhadovalo minulý týždeň, poznamenala agentúra AP s tým, že predstavitelia Pentagonu hovorili pod podmienkou anonymity.
Ministerstvo obrany opakovane ubezpečilo, že chyba neohrozila zdravie verejnosti. Vzorky mali byť odoslané na vedecké účely v neaktívnom stave. Námestník ministra obrany Robert Work minulý piatok nariadil dôkladnú revíziu laboratórnych postupov pri likvidácii živých vzoriek antraxu.
Work však dnes potvrdil, že problémy trvali desať rokov a že sa týkajú najmenej 51 prípadov. Nevylúčil, že počet chybne rozoslaných vzoriek ešte môže vzrásť. Pentagon ohlásil zriadenie internetovej stránky, na ktorej možno sledovať ďalší vývoj v tejto veci.
Vlani sa v USA zhruba deväťdesiat vedcov nedopatrením nakazilo antraxom kvôli tomu, že baktérie, ktoré toto ochorenie vyvolávajú, boli považované za mŕtve. Neskôr sa ale ukázalo, že baktérie boli v aktívnom stave.
Antrax môže zasiahnuť tri oblasti ľudského organizmu. Príznaky pľúcneho antraxu sa podobajú najskôr silnej chrípke, potom silnému zápalu pľúc, nakoniec nastáva respiračné zlyhávanie.
Črevný antrax spôsobuje vážnu infekciu žalúdka a čriev a prejavuje sa okrem iného horúčkami a prudkými bolesťami sprevádzanými krvavými hnačkami a zvracaním.
U kožného antraxu býva prvým prejavom svrbivé miesto alebo pľuzgier tmavej farby v mieste infekcie. Neskôr sa objavujú veľké, nebolestivé vredy. Všetky tri formy sa liečia pomocou antibiotík, pričom kľúčová je včasná diagnóza.