Ide o protest proti najnovším výrokom tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana, ktorý karhal skupinu žien za ich občiansku angažovanosť.
Incident sa odohral 1. júna v provincii Igdir na východe Turecka. Skupina žien sa tam v okamihu, keď okolo nich prechádzal volebný autobus vládnucej Strany spravodlivosti a rozvoja (AKP), v ktorom bol aj Erdogan, obrátila chrbtom a prstami pravej ruky pritom vytvorili písmeno V.
Erdogan neskôr na predvolebnom zhromaždení incident komentoval vyhlásením, že "ženy by sa mali stať poslankyňami, aby mali právo na protest proti prezidentovi". "Ak máte štipku slušnosti, cti a schopnosti, potom miestom pre politiku je parlament," dodal. Agentúra Reuters uviedla, že Erdoganova angažovanosť v predvolebnej kampani je prinajmenšom sporná, keďže ako prezident by mal vystupovať nestranícky. Erdogan však chce pomôcť AKP získať v parlamente dostatok hlasov na to, aby mohol zmenami v ústave posilniť svoje prezidentské právomoci. Preto sa kampane aktívne zúčastňuje a prakticky denne vystupuje na mítingoch s prejavmi na podporu AKP.
Tisíce žien v reakcii na tento Erdoganov výrok zverejnili na sociálnych sieťach snímky, na ktorých sa prezidentovi tiež obracajú chrbtom. Denník Hürriyet dnes informoval, že len v prvý deň kampane (2. júna) zdieľalo hashtag #SirtimiziDönüyoruz (Obraciame sa chrbtom) 122.138 ľudí. Svoje fotografie na internet poskytli aj sympatizujúci muži, objavili sa aj fotografie mačiek. Mnohé snímky sprevádzal aj komentár.
Miestne médiá dodali, že ženy, ktoré v Igdire ukázali Erdoganovi chrbát, sú podporovateľkami prokurdskej Ľudovodemokratickej strany (HDP).
Spolupredsedníčka HDP Figen Yüksekdagová uviedla, že "v tom (obracaním sa chrbtom Erdoganovi) budeme pokračovať", zatiaľ čo jej kolega Selahattin Demirtaš - Erdoganov vyzývateľ v posledných prezidentských voľbách - označil prezidentove výroky za "vulgárny a nemorálny útok".
Denník Hürriyet pripomenul, že nejde o prvý prípad, keď Turkyne využili silu sociálnych sietí, aby protestovali proti Erdoganovi a AKP. Vlani v júli tak rozpútali protestnú kampaň proti podpredsedovi vlády Bülentovi Arinčovi a jeho výroku, že ženy by sa nemali smiať na verejnosti. O mesiac neskôr ohnivý prejav opozičnej poslankyne vyvolal ďalší protest: tentoraz ženy svoj hnev proti dominancii mužov prejavili zdieľaním fotografií svojich topánok a papúč. Prejavy ženskej solidarity prostredníctvom internetu sú v poslednom čase na Blízkom východe veľmi časté: nedávno ho zaplavili selfie ženských nôh po tom, ako jedna z univerzít v Alžírsku zakázala svojej študentke zložiť skúšku, pretože si obliekla údajne príliš krátku sukňu.