Tí boli nútení stráviť časť noci na svahu hory, kde teplota klesá v nočných hodinách na nula stupňov Celzia. Po polnoci miestneho času sa skupina 137 ľudí dostala do bezpečia.
Prvé informácie hovorili o dvoch mŕtvych - miestny horský vodca a dvanásťročná singapurská dievčina. Čísla však stúpajú. Nález deviatich ďalších tiel oznámilo malajzijské ministerstvo turistiky. Po ďalších ôsmich turistoch záchranári ešte pátrajú, povedal minister Masidi Manjun.
Najmenej 11 ľudí teda zahynulo na najvyššej hore Malajzie Kinabalu pri piatkovom zemetrasení o sile 6,0 stupňa. Na pomoc turistom sa vydali zamestnanci miestneho prírodného parku a 32 horských vodcov a dnes vo 2:50 miestneho času (piatok 20:50 SELČ) je dopravili do bezpečia.
Podľa agentúry Reuters boli v čase zemetrasenia na hore turisti z 16 krajín - okrem 117 Malajsijců a 38 Singapurčania tiež Američania, Holanďania, Briti, Francúzi, Austrálčania a tiež turisti z Belgicka, Thajska, Filipín, Kazachstane, India, Nového Zélandu, Južnej Kórey, Dánska a Číny. Z nich 52 sa dostalo dolu už skôr v piatok.
Otrasy pôdy vychádzali z hĺbky desiatich kilometrov a mali epicentrum v štáte Sabah na ostrove Borneo, 54 kilometrov od spomínanej hory. Zemetrasenie zničilo turistické chaty a ďalšie zariadenia na hore Kinabalu. Kvôli otrasom sa tiež na hore odlomila časť skalného útvaru známeho pod názvom Oslie uši.