06.06.2015 14:26 | Šport | Tenis
FotoVideo

Famózny obrat sa nekonal: Djokovič v piatom sete zničil Murrayho a postúpil do finále!

Srbský tenista Novak Djokovič bude v nedeľu o 15.00 súperom Švajčiara Stana Wawrinku vo finále mužskej dvojhry na grandslamovom turnaji Roland Garros v Paríži.

V druhom semifinále si ako nasadená jednotka poradila s trojkou "pavúka" Britom Andym Murraym po päťsetovej bitke 6:3, 6:3, 5:7, 5:7, 6:1. Zápas v piatok večer prerušili za stavu 3:3 vo štvrtom dejstve pre blížiacu sa búrku. "Nolemu" chýba už iba jeden krok k tomu, aby skompletizoval svoju grandslamovú zbierku a stal sa ôsmym hráčom v histórii s titulmi zo všetkých podujatí veľkej štvorky.

Otvoriť galériu

O zápase medzi Djokovičom a Murraym hovorili mnohí odborníci ako o predčasnom finále, obaja v tomto roku na antuke až do vzájomného merania síl nenašli premožiteľa. V prvom sete Murray dokázal so svetovou jednotkou držať krok do stavu 3:3. V ôsmom geme mal rodák zo škótskeho Dunblane totálny výpadok, pri vlastnom podaní neuhral ani fiftín a Djokovič získal úvodné dejstvo vo svoj prospech. Druhý set bol v réžii Srba, ktorý dvakrát prelomil súperov servis.

Djokovič hral mimoriadne koncentrovane, takmer nekazil, jeho údery mali správnu dĺžku. Murray sa v dôležitých momentoch dopúšťal ľahkých chýb, mal veľké problémy najmä pri hre nad hlavou. V treťom sete sa však olympijský šampión dokázal zmobilizovať. Po dvoch skvelých winneroch sa za stavu 5:5 dostal k prvým dvom brejkbalom v zápase a hneď prvú šancu využil. Vzápätí pridal čistú hru a zobral Djokovičovi prvý set na tohtoročnom Roland Garros.

Vo štvrtom sete za stavu 1:1 Murray súpera brejkol, Djokovič však okamžite kontroval. Za stavu 3:3 zápas prerušili pre blížiacu sa silnú búrku. Dohrávku odštartoval lepšie Murray, za stavu 5:5 zobral súperovi servis a vynútil si piaty set. V ňom mal však jasne navrch Djokovič, ktorý naplno ukázal, prečo je svetovou jednotkou.

Srb mal po zápase z postupu do tretieho parížskeho finále veľkú radosť. "Bol to veľmi ťažký zápas. Začal som dobre, vyhral som úvodné dva sety. Andy však začal v treťom dejstve predvádzať neuveriteľný tenis. Pred rozhodujúcim setom som sa dokázal skoncentrovať, čo bolo veľmi dôležité. Podarilo sa mi Andyho rýchlo brejknúť a potom som to už dotiahol do úspešného konca," povedal Djokovič v prvom pozápasovom interview s bývalým francúzskym tenistom Cedricom Piolinom.