Na jeho bohoslužbe na olympijskom štadióne v bosnianskej metropole sa zúčastnilo na 65 000 ľudí. Najvyšší predstaviteľ rímskokatolíckej cirkvi priletel ráno do Sarajeva na jednodňovú návštevu. Za jej hlavný cieľ označil povzbudiť k zmiereniu tri hlavné znepriatelené národnosti krajiny, katolíckych Chorvátov, pravoslávnych Srbov a moslimských Bosniakov, medzi ktorými 20 rokov po vojne stále panuje silná nedôvera.
"Je to svojím spôsobom tretia svetová vojna podávaná po kúskoch a v kontexte globálnej komunikácie je tu cítiť klímu vojny," povedal pápež počas omše. "Je to klíma, ktorú vyvolávajú a zámerne podnecujú najmä tí, ktorí si želajú konflikt medzi rôznymi kultúrami a civilizáciami, a tiež tí, ktorí s vojnami špekulujú, aby zarobili na predaji zbraní," dodal.
Avšak vojna, upozornil ďalej František, je tiež "deštrukcia, mnoho zničených životov." "Vy to viete veľmi dobre, lebo ste to tu skutočne zažili: aké utrpenie, aké pustošenie, aká bolesť!" povedal. Vojna, ktorá v rokoch 1992 až 1995 v Bosne sprevádzala rozpad bývalej Juhoslávie, si vyžiadala životy až 100 000 ľudí a tisíce ďalších sú doteraz nezvestní. Polovica populácie bola etnickými čistkami donútená opustiť domovy.
Pri stretnutí s vedením krajiny, trojčlenným predsedníctvom Bosny a Hercegoviny, ktoré sa uskutočnilo pred omšou, František vyzval Bosniakov, aby odmietli "barbarstvo" tých, ktorí pokračujú vo vyvolávaní rozporov, ktoré majú byť "zámienkou pre ďalšie neopísateľné násilia". Nabádal, aby ľudia trpezlivosťou a dôverčivým dialógom pokračovali v práci v prospech mieru a spolužitia.
"Sarajevo a Bosna majú osobitný význam pre Európu aj pre celý svet," zdôraznil takisto pontifikát. Spolužitie troch komunít rôzneho vyznania podľa neho "dokazuje celému svetu, že spolupráca medzi rôznymi etnikami a náboženstvami k všeobecnému blahu je možná". Zdôraznil ale, že je pre to potrebné urobiť ešte viac, najmä v Bosne.