Pojednávanie začalo v utorok v bratislavskom Justičnom paláci. Ferus a trojica ďalších obžalovaných odmietli dohodu o vine a treste, ako aj vinu na vražde Sýkoru pred osemnástimi rokmi.
Obžalovaný Ferus takmer hodinu v utorok odpovedal na otázky prokurátorky, predsedu senátu a svojho právneho zástupcu. Podľa jeho slov boli na Sýkoru tri pokusy o vraždu a napokon bol zavraždený ako odplata za dve vraždy v bratislavskom podsvetí. "S vraždou Sýkoru nemám nič spoločné, dobre sme vychádzali a nemal som dôvod dať ho zavraždiť," povedal Ferus., ktorý - podľa jeho slov - krátko po vražde prišiel do bratislavského hotela Danube, kde sa stretol s ďalšími vtedy silnými mužmi slovenského podsvetia Černákom z Brezna a Pápayom z Dunajskej Stredy. "Pred hotel prišiel autom jeden rusky hovoriaci muž, ktorého odviezli mimo mesta a snažili sa z neho dostať priznanie, že s vraždou má niečo spoločné, uviedol Ferus, ktorý na viaceré otázky odmietol podrobne odpovedať. "Odpoviem pri výpovediach svedkov," vysvetlil Ferus.
Sýroka chcel ísť do politiky
Sýkoru, o ktorom sa hovorilo, že chce ísť do politiky, zavraždili začiatkom februára 1997 pred bratislavským hotelom Holiday Inn na Bajkalskej ulici. Zatiaľ je záhadou, kto Sýkoru na stretnutie na pravé poludnie vylákal, keď o ňom bolo známe, že vychádzal z domu len za tmy. Dôvodom likvidácie Sýkoru podľa medializovaných informácií mohla byť deľba koristi z najväčšej bankovej krádeže na Slovensku – 173 mil. slovenských korún (5.7 mil. eur) z VÚB v Nitre v januári 1996. ferus však tieto tvrdenia odmieta.
Z vraždy Sýkoru († 33) je obžalovaný Ferus, Marek Ľupták, bývalý autičkár a spolupracovník zavraždého Petra Križanoviča (alias Duran). Ďalší obvinení sú Richard Benčič (prezývaný Kofola) a Milan Majtan (prezývaný Starý).
Neverili ani rodičia
Sýkora, okolo ktorého sa na Slovensku pohybovali po rusky hovoriaci muži, pôvodne študoval diplomaciu v Moskve, keď jeho otec pôsobil v diplomacii. Neskôr začal študovať žurnalistiku v Bratislave, avšak štúdium nechal v treťom ročníku. Po vstupe do slovenského podsvetia založil skupinu približne 20 ľudí, najmä vydieračov, vyberačov výpalného a mužov, ktorí sa podieľali na veľkých krádežiach. Členovia jeho skupiny, ktorých ľudia kvôli posilňovaniu svalov prezývali „hrubokrkí“, sa navzájom nepoznali. Sýkora bol prvým silným mužom slovenského podsvetia, ktorý vytvoril takýto systém.
Niekoľko dní po zavraždení Miroslava Sýkoru, keď sa v médiách objavili prvé články o jeho pôsobení v podsvetí, navštívili redakciu Nového Času Sýkorovi rodičia. Tvrdili, že ich nadpriemerne inteligentný syn Mirko je slušný obchodník a s podsvetím nemá nič spoločné... Neverili, že by ich syn mohol mať niečo spoločné s podsvetím a vyberaním výpalného...
Skupina sýkorovcov vznikla a pôsobila v polovici 90. rokov, keď ešte "nefungovala" v hlavnom meste skupina piťovcov z Lamača a vplyv v Bratislave mali len skupiny svobodovcov, takáčovcov, neskôr skupina jakšíkovcov a menší vplyv skupina suchánkovcov.