V referende môžu v nedeľu rozhodnúť o tom, či sa desaťtisíce cudzincov žijúcich v tejto krajine budú môcť zúčastňovať na parlamentných voľbách určujúcich osud Luxemburského veľkovojvodstva. Cudzinci v súčasnosti tvoria približne 46 percent populácie krajiny z 560-tisícovej populácie Luxemburska, ktoré je jednou z najmenších krajín EÚ. Ak sa Luxemburčania vyslovia v prospech ich účasti na voľbách, veľkovojvodstvo sa v tomto smere stane priekopníkom v rámci celej Európskej únie, uviedla agentúra DPA.
Hlasy v ústavnom referende môže odovzdať vyše 244.000 oprávnených voličov. Okrem rozšírenia volebného práva na cudzincov môžu rozhodnúť aj o znížení vekovej hranice pre účasť na voľbách na 16 rokov. Tretia otázka zisťuje, či si občania želajú obmedzenie pôsobenia členov vlády na maximálne desať po sebe idúcich rokov. Hlasovacie právo by mali dostať cudzinci, ktorí majú bydlisko v Luxembursku minimálne desať rokov a ktorí sa už počas pobytu v krajine zúčastnili na komunálnych a európskych voľbách.
Ide väčšinou o občanov iných európskych krajín, prvenstvo však patrí Portugalčanom, ktorí predstavujú 16,4 percenta luxemburskej populácie. V prípade úspešného referenda by mohlo získať volebné právo približne 35.000 cudzincov spĺňajúcich stanovené podmienky. Okrem liberálneho premiéra Xaviera Bettela sa za túto zmenu zasadzujú aj hlavní ekonomickí aktéri v krajine i predstavitelia občianskej spoločnosti.