Právnou normou sa bude parlament zaoberať na júnovej schôdzi. Obyčajní chcú takto zvýšiť ochranu života a zdravia detí pred závažnými negatívnymi dôsledkami pasívneho fajčenia v motorových vozidlách. Sú presvedčení, že ak bude novela schválená, znížil by sa počet predčasných úmrtí a vážnych chorôb detí spôsobených pasívnym fajčením. V dôvodovej správe totiž upozorňujú, že v malom priestore auta je zvlášť nebezpečná veľmi vysoká koncentrácia škodlivých látok z fajčenia, a to aj napriek vetraniu.
Kontrolu dodržiavania tohto zákazu by mali zabezpečovať príslušné orgány kontroly podľa zákona o ochrane nefajčiarov, teda obec a v blokovom konaní aj obecná polícia a Policajný zbor. "Viaceré štáty už prijali prísnejšiu reguláciu fajčenia špeciálne s cieľom zvýšiť ochranu detí, napr. v Lotyšsku a vo Veľkej Británii. Schválením tejto novely by sa v SR vo vyššej miere zabezpečila ochrana života a zdravia detí a dosiahla by sa účinnejšia prevencia pred vážnymi chorobami," upozorňujú Obyčajní.
Zákaz fajčenia v motorovom vozidle, v ktorom sa nachádza osoba mladšia ako 18 rokov, sa pritom nemá vzťahovať len na tabakové výrobky, ale aj na výrobky, ktoré sú určené na fajčenie a neobsahujú tabak, teda napríklad elektronické cigarety. Osobu, ktorá by napriek zákazu fajčila v aute, kde je aj dieťa, OĽaNO navrhuje potrestať rovnako ako osobu, ktorá podľa platného zákona o ochrane nefajčiarov umožní dieťaťu užívať tabakové výrobky a výrobky, ktoré sú určené na fajčenie a neobsahujú tabak. Tu hrozí pokuta až do výšky 497 eur.