Bzučiaci hmyz, ktorý nám pije krv, je takmer všade. Na oknách pomôžu sieťky, v prírode ochráni repelent. Na 10 repelentov sa pozreli odborníci z českého časopisu dTest a podrobili ich náročným skúškam. Výsledky vám prináša aj denník Nový Čas. V repelentoch sa väčšinou používa ako ochranná látka DEET (diethyltoluamid). Pri výrobkoch na prírodnej báze sa táto chemická látka nahrádza citronelou alebo citriodiolom, zlúčeninami oleja z listov a zo stoniek citrónovej trávy.
„Repelenty sme testovali pri dvoch druhoch komárov z rodu Aedes a Culex, ktoré sa u nás vyskytujú najčastejšie,“ vysvetlila Vanda Jarošová z českého časopisu dTest. Účinnosť, ktorá sa považuje za najdôležitejšiu, testovali dobrovoľníci vo veku od 18 do 25 rokov. Počas skúšky boli vystavení asi dvom stovkám komárích samičiek. Odborníci simulovali denné aj nočné podmienky.
POZOR! Citridiol môže vo vysokej koncentrácii podráždiť pokožku. Obsahuje ho aj testovaný naturálny repelent Mosi-guard, ktorý v teste dostal najnižšiu známku za vyššie riziko možných akútnych problémov.
Pomôže aplikácia?
Netradičný spôsob ochrany pred štípancami ponúkajú aj aplikácie do mobilných telefónov. Vysielajú ultrazvukové frekvencie, ktoré majú hmyz odohnať. Test podstúpila aplikácia Anti Mosquito Sonic Repelent od spoločnosti Zodinplex a Anti Mosquito – Sonic Repeller od firmy Pico Brothers pre operačný systém iOS. Obe však skončili ako prepadáky.
(pre zväčšenie kliknite na obrázok)
Na čo si dať pozor
- pozorne si prečítajte informácie na obale
- niektoré výrobky nie sú vhodné pre malé deti
- príliš vysoký obsah repelentnej látky DEET, ktorá môže byť počas dlhodobého užívania škodlivá
- používajte ho len v nutných prípadoch, keď je jeho aplikácia nevyhnutná