Zhromaždení ľudia tradičným fakľovým pochodom protestovali proti Trianonskej mierovej zmluve, ktorá bola podpísaná pred 95 rokmi. Účastníci pochodu, na čele ktorého niesli transparent s nápisom Spravodlivosť pre Maďarsko!, smerovali pred niektoré veľvyslanectvá nástupníckych krajín, ktorých sa mierová zmluva dotkla. Pochod vyvrcholí v neskorých večerných hodinách prejavmi pred sídlom Veľvyslanectva SR.
Spolupredseda HVIM György Gyula Zagyva pred zhromaždením pripomenul, že prvý protestný pochod sa konal pred 15 rokmi a že ho budú organizovať až dovtedy, kým odtrhnuté územia nevrátia Maďarsku. "Je zaujímavé, že geopolitické procesy vo svete, dokonca geopolitické a geostrategické procesy v našom okolí naznačujú, že trianonský mierový diktát nie je vytesaný do kameňa. Hranice, ktoré nás delia od našich maďarských bratov, nie sú takisto vytesané do kameňa. Stačí si všimnúť vnútropolitické procesy v Rumunsku, alebo na južnej hranici umožnenie toho, aby sa Kosovo stalo nezávislým štátom," povedal Zagyva vo videoposolstve a vyjadril nádej, že v budúcnosti bude možné získať stratené maďarské územia, alebo aspoň sa terajšie hranice pohnú pozitívnym smerom. Skupinka protestujúcich bola odetá v zelených uniformách s nápisom Maďarská národná garda. Trasu pochodu zabezpečovalo množstvo príslušníkov polície.
Trianonskú mierovú zmluvu, ktorá po prvej svetovej vojne vymedzila hranice Maďarska a Československa po rozpade Rakúsko-Uhorska, podpísali 4. júna 1920 mocnosti Dohody (Veľká Británia, USA, Francúzsko a Taliansko) a predstavitelia Maďarska v paláci Grand Trianon vo Versailles na predmestí Paríža. Hoci Maďarsko podpísalo a ratifikovalo Trianonskú mierovú zmluvu, s novým stavom sa nezmierilo. Trianon sa v Maďarsku dodnes chápe ako krivda spáchaná na maďarskom národe. Poslanci maďarského parlamentu 31. mája 2010 rozhodli, že výročie podpisu zmluvy si pripomenú každoročne pamätným dňom, ktorý bol stanovený na 4. júna ako Deň národnej spolupatričnosti.