Platí to aj o situácii bývalej pracovníčky organizačného výboru kandidatúry Kataru Phaedry Al-Majid, ktorej meno prezradil tvorca správy etickej komisie FIFA z novembra 2014 Hans Joachim Eckert. Odvtedy sa bojí o život a je pod ochranou FBI.
Phaedra Al-Majid je tou informátorkou, ktorá vyšetrovateľom poskytla základné informácie o korupcii pri voľbe usporiadateľa MS 2022. „Bola mi sľúbená anonymita, no teraz sa cítim ohrozená. Ako žena z moslimského sveta. A desí ma perspektíva, lebo niektorí ‚extrémisti‘ môžu zacítiť, že v tom mám prsty,“ povedala v rozhovore pre Mail on Sunday matka dvoch detí, z ktorých jedno je ťažko zdravotne postihnuté.
Al-Majid má ťažké srdce na etickú komisiu FIFA, ktorá z nej vlastne urobila obetného baránka, keď prezradila jej totožnosť. „Bola som taká hlúpa, keď som uverila, že FIFA chce sama nájsť pravdu,“ dodala mladá žena, ktorá neverí, že FIFA nájde v sebe toľko sebareflexie, že vezme Kataru šampionát v roku 2022. Mali by to urobiť nielen pre obrí korupčný škandál, ale najmä pre sociálne pomery v tejto krajine.
Óda na fifa - dvaja diváci
V Los Angeles mal v piatok americkú premiéru film o Medzinárodnej futbalovej federácii FIFA, ktorá zaň zaplatila 20 mil. eur. Na dielo s názvom United Passions dorazili dvaja diváci: 31-ročný novinár zo zvedavosti a 62-ročný fanúšik.
Film je kontroverzný v tom, že zatiaľčo sa FIFA utápa v korupčnom bahne, na striebornom plátne jej šéf Sepp Blatter v podaní Tima Rotha proti korupcii bojuje.