Sankcie zostanú v platnosti dokým prezident Vladimir Putin a separatisti podporovaní Moskvou plne neuplatnia v praxi podmienky mierovej dohody s Ukrajinou. Ukrajinský konflikt a dlhodobý spor zadlženého Grécka s jeho partnermi v Európskej únii dominovali prvému dňu výročného stretnutia v zámku Elmau - luxusnom hoteli v bavorských Alpách, ktorému predsedala nemecká kancelárka Angela Merkelová.
Ústrednou témou nedele bola Ukrajina. Merkelová dnes podľa agentúry Reuters povedala, že uvoľnenie sankcií záleží najmä na Rusku a jeho správaní sa na Ukrajine.
Predseda Európskej rady Donald Tusk išiel ďalej, keď vyhlásil: "Ak chce niekto začať diskusiu o zmene sankčného režimu, môže to byť iba o jeho posilnení."
Americký prezident Barack Obama vyzval na "postavenie sa ruskej agresii".
Lídri G7 chcú, aby Rusko a Ukrajina rešpektovali podmienky prímeria z 12. februára, dohodnuté v bieloruskom Minsku. Lídri EÚ sa v marci dohodli, že sankcie uvalené na Rusko po jeho anexii Krymu a destabilizácii východnej Ukrajiny zostanú v platnosti, kým nebudú plne uplatnené podmienky minského prímeria, čím ich fakticky predĺžili do konca roka, ale formálne rozhodnutie zatiaľ nepadlo, napísal Reuters.
Pred summitom absolvovala nemecká kancelárka bilaterálne stretnutie s americkým prezidentom Barackom Obamom, spoločne sa zúčastnili na oslave pod otvoreným nebom v idylickej alpskej dedine Krün, obklopení Bavormi v tradičných krojoch.
Obama a Merkelová potvrdili priateľstvo medzi svojimi krajinami po nedávnom zhoršení ich vzťahov v dôsledku odhalenia špehovania nemeckých občanov, vrátane Merkelovej mobilu, americkou Národnou bezpečnostnou agentúrou.
"Moje posolstvo k Nemcom je jednoduché: Sme vďační za vaše priateľstvo, za vaše vedenie," povedal Obama a pozdravil prítomných na námestí dediny Krün nemeckým Grüss Gott. "Sme nerozluční spojenci v Európe i vo svete."
Obama mal tiež bilaterálne stretnutie s britským premiérom Davidom Cameronom, ktorého vyzval, aby Británia neopúšťala EÚ. Uviedla to BBC. Povedal mu, že by Británia mala zotrvať v EÚ a zachovať tak svoj vplyv na kontinente i vo svete.
Predseda Európskej komisie Jean-Claude Juncker vyjadril podráždenie nad gréckym premiérom Alexisom Tsiprasom, ktorý odmietol najnovší návrh pomoci výmenou za reformy od medzinárodných veriteľov ako "absurdný". Hovorca Bieleho domu potvrdil, že Obama hovoril o dlhovej kríze Grécka s Merkelovou a vyjadril nádej, že Grécko a jeho partneri nájdu riešenie, ktoré umožní Aténam reformy a návrat k hospodárskemu rastu bez vyvolania chaosu na globálnych finančných trhoch.
Japonský premiér Šinzó Abe sa po stretnutí s francúzskym prezidentom Francoisom Hollandom, ktorý bude hostiť koncom roka parížsku konferenciu o klíme, vyjadril za to, aby si krajiny G7 stanovili vlastný cieľ pre redukciu emisií oxidu uhličitého v snahe posilniť boj s globálnym otepľovaním.
Nedeľňajšie rokovania zavŕšili lídri G7 spoločnou neskorou večerou.