Po páde komunizmu si ľudia po 44 rokoch volili svojich zástupcov. U nás zvíťazila Verejnosť proti násiliu (VPN). Získala post federálneho premiéra, ktorým sa stal Marián Čalfa. Z volieb vzišiel aj slovenský premiér - Vladimír Mečiar. Nový Čas sa pýtal politikov tej doby, ako sa Slovensko za 25 rokov zmenilo.
Ako sa zmenilo Slovensko podľa osobností?
Ján Budaj
Teraz: poslanec Bratislavy
„Stali sme sa zvrchovanou a rešpektovanou republikou. No generácia zmeny platí účty. Pokiaľ ide o vnútornú politiku, sklamala. Ľudia majú pocit, že nie je férová a vytvorila sa akási podvodnícka tvár. Ľudia sa preto opäť odťahujú od verejných vecí. Parlament volí polovica, samosprávu tretina, europoslancov desatina, aj to je vysved- čenie pre politickú elitu, ktorá sa pred 25 rokmi ujala dedičstva Nežnej revolúcie. “
Ján Čarnogurský
Teraz: pracuje v advokácii
„Prvé slobodné voľby zakotvovali prechod od komunizmu k demokracii. Od nich doteraz sa demokratický systém na Slovensku, ako aj v ďalších postkomunistických krajinách stabilizoval a prispôsobil sa spoločenskému systému dnešnej Európskej únie so všetkými plusmi a mínusmi.“
Július Brocka
Teraz: poslanec NR SR za KDH
„Slovensko sa napriek niektorým zlyhaniam dostalo do skupiny najvyspelejších európskych krajín. Sme členmi NATO, OECD, Európskej únie, eurozóny. Určite sú ľudia, ktorí sú rozčarovaní, že ich situácia je dnes horšia ako pred 25 rokmi, lebo stále máme veľmi vysokú nezamestnanosť, veľké rozdiely medzi ľuďmi a niektorí zbohatli podvodmi a korupciou. Ale ľudia majú možnosť pravidelne pri voľbách zmeniť pomery.“
Miroslav Kusý
Teraz: politológ, vysokoškolský učiteľ
„Tá zmena je radikálna napriek všetkým peripetiám. Predsa len sa tu zrodila slobodná spoločnosť. Boli slobodné voľby a odvtedy sme vždy tie slobodné voľby v podstate mali, aj keď tu bol Mečiar, aj keď tu boli snahy proste nejakým spôsobom to zmanipulovať, nakoniec si nikto až natoľko na to netrúfol.“
Milan Ftáčnik
Teraz: exprimátor Bratislavy, vysokoškolský pedagóg
„Máme možnosť rozhodovať sami o sebe. Podarili sa úspešné rozhodnutia, ktoré sa týkali ekonomického vývoja krajiny. Nepodarilo sa naplniť tie ideály, ktoré žili v nás v roku 1989 a keď sme čakali, že všetko sa zmení rýchlo. Nedobré je aj to, že sa prehlbujú sociálne rozdiely, ľudia si mysleli, že demokracia prinesie lepšiu životnú úroveň všetkým, a ukazuje sa, že ju priniesla len niektorým.“