Horšie ako Európa sú na tom stále Amerika, Afrika či Blízky východ. Začalo sa historicky druhé sťahovanie národov. Svoj prídel utečencov zrejme bude musieť prijať aj Slovensko. Ako to zmení krajinu? Za posledných 20 rokov tvorí podiel prisťahovalcov a utečencov tri percentá svetovej populácie. A imigrantov je čoraz viac. Aj keď najväčší počet prijíma Amerika, podľa štatistík nenesie oveľa väčší náklad ako Európa. Dôvod, prečo sa Arabi a Afričania rozhýbali a miznú zo svojich domovín, je jasný, sú to predovšetkým vojny.
Téma je horúca aj na Slovensku, keďže hrozí, že nariadením Európskej únie budeme musieť prijať stovky utečencov. „Otvoríme Pandorinu skrinku, ak v tomto roku prijmeme 200 utečencov, budúci rok to môže byť 600, v ďalšom 2 000. Slovensko nie je pripravené, aby ich vstrebalo takéto množstvo. Môžeme mať problém s tými, ktorí budú žiť zo sociálnych dávok, a to je perspektíva budúcich 5 až 10 rokov,“ myslí si analytik Ivo Samson. Okrem toho podľa neho hrozí, že za utečencami prídu aj ich príbuzní.
„Ak žijete napríklad v Kanade či USA, tak sa za najbližších príbuzných považujú rodičia a súrodenci a to je všetko. Keď je človek zo severnej Afriky, tak najbližšími príbuznými môžu byť pokojne obyvatelia troch dedín,“ vysvetľuje Samson. Podľa neho existuje riziko, že z pár stoviek utečencov, ktoré vyrátala pre Slovensko Európska únia, sa otvorí nezastaviteľný proces.
Demograf Branislav Bleho z prírodovedeckej fakulty si myslí, že je najvyšší čas, aby Slovensko riešilo migračnú politiku. Prognózy totiž ukazujú, že pri starnúcej populácii a zároveň rastúcej ekonomike nebudeme vedieť zaplniť pracovné miesta. „Skúsme si predstaviť, že sa počet seniorov zvýši dva a pol násobne. To sú všetko požiadavky na sociálny systém. Kto sa o tých ľudí bude reálne starať, keď počet mladých pracujúcich klesne? Toto pociťujú napríklad v Rakúsku a vidíme, že najviac opatrovateliek u nich je zo Slovenska. Z domácich zdrojov to nie sú schopní pokryť. Tiež budeme musieť využívať zahraničné migračné zdroje,“ vysvetľuje. Podľa neho otázka nestojí tak, či prijať migrantov, ale akých, v akých množstvách a profesiách. Treba stanoviť presné kritériá. „Ak máš potrebné vzdelanie, si schopný robiť prácu, ktorú potrebujeme, a ovládaš jazyk, tak si tu vítaný,“ hovorí odborník.