Ingeborg Sylla-Rapoport nemohla v roku 1938 v nacistickom Nemecku obhájiť svoju dizertačnú prácu, pretože jej matka bola Židovka. Teraz, o 77 rokov neskôr, splnila všetky náležitosti a ako stodvaročná sa stala najstaršou nemeckou držiteľkou doktorátu, uviedla agentúra AP.
Lekárka, ktorá sa špecializuje na starostlivosť o novorodencov, minulý mesiac zložila ústnu skúšku, vďaka čomu konečne získala svoj doktorát počas ceremónie na univerzite v Hamburgu.
Univerzita pri tejto príležitosti uviedla, že nemôže odčiniť nespravodlivosť, ktorá sa žene stala, avšak môže prispieť k napraveniu najtemnejšie kapitoly nemeckých dejín.
"Išlo o princíp. Nechcela som obhájiť svoju prácu len kvôli sebe. Vo 102 rokoch to naozaj nebolo jednoduché. Robila som to pre všetky obete nacizmu," uviedla. Svoju prácu napísala na tému záškrtu, ktorý vtedy v Nemecku predstavoval veľký problém.
Teraz jej jej priatelia pomohli vyhľadať, čo všetko sa okolo tejto choroby udialo za posledných 80 rokov. "Univerzita chcela napraviť nespravodlivosť. Boli so mnou veľmi trpezliví a ja som za to vďačná," citoval ju denník Der Tagesspiegel.
Pani Sylla-Rapoport emigrovala v roku 1938 do Spojených štátov, kde pracovala ako pediatrička. Potom sa v roku 1952 presťahovala do východného Berlína. Matka štyroch detí sa stala prvou šéfkou neonatológie v berlínskej nemocnici Charité.