Nárast počtu pracovných síl očakáva 17 % zamestnávateľov, 5 % predpovedá ich zníženie a 76 % nepredpokladá žiadne zmeny. Vyplýva to z výsledkov pravidelného prieskumu spoločnosti Manpower Slovensko. Čistý index trhu práce teda dosiahol hodnotu +12 % a je najlepší od roku 2011.
"Vidíme veľký boom na trhu práce. Firmy prijímajú obrovské množstvo zamestnancov a majú problém nájsť ich vhodný profil. To však neznamená, že situácia je dobrá vo všetkých regiónoch. V mnohých častiach Slovenska zostáva nezamestnanosť vysoká a to je veľká výzva pre štát i firmy, ako sa vyrovnať s touto nerovnováhou. Bude si to ešte vyžadovať veľa investícií do infraštruktúry, aby sa podarilo riešiť nezamestnanosť aj v týchto regiónoch," uviedol marketingový manažér spoločnosti Jiří Halbrštát na dnešnej tlačovej konferencii v Bratislave.
Zamestnávatelia v deviatich z desiatich odvetví očakávajú v 3. štvrťroku pozitívne náborové prostredie. Najsilnejšie náborové plány hlásia zamestnávatelia v spracovateľskom priemysle (+25 %). Index v hodnote +15 % odráža stabilný dopyt v stavebníctve, veľkoobchod a maloobchod zaznamenali úroveň +12 %. Stagnujúce náborové prostredie s indexom 0 % predpovedajú zamestnávatelia v ubytovaní a stravovaní.
Dobré náborové vyhliadky na nasledujúci kvartál avizujú zamestnávatelia vo všetkých štyroch regiónoch. Najoptimistickejšie plány s prijímaním zamestnancov má západné Slovensko (+16 %). Zamestnávatelia na východe krajiny hlásia náborové plány s indexom +12 % a jeho hodnota v Bratislave dosahuje +11 %. Aj firmy na strednom Slovensku predpovedajú rast náborových aktivít (+5 %).
Spomedzi 42 krajín čakajú v lete a začiatkom jesene pozitívne nálady na trhu práce uchádzačov o zamestnanie v 40 štátoch. Najodvážnejšie plány oznámili zamestnávatelia na Taiwane, v Indii, Japonsku, Hongkongu a Spojených štátoch amerických. Naopak, pesimizmus prevláda len v Brazílii a Taliansku. Slovenskí zamestnávatelia sú v porovnaní s okolitými štátmi výrazne optimistickejší. Index v Maďarsku dosiahol hodnotu +5 %, v Česku a Poľsku +4 % a v Rakúsku dokonca len +1 %.
Celosvetový prieskum Manpower Index trhu práce sa vykonáva každý štvrťrok za účelom sledovania zámerov zamestnávateľov znížiť alebo zvýšiť počet pracovníkov počas nasledujúceho kvartálu. Prieskum je založený na kladení rovnakej otázky takmer 59 000 zamestnávateľom z verejného i súkromného sektora v 42 krajinách sveta. Na Slovensku sa uskutočnil na vzorke 753 zamestnávateľov.