Vyplýva to z Koncepcie pre podporu startupov a rozvoj startupového ekosystému v SR, ktorú dnes schválila vláda. Ministerstvá financií, hospodárstva a školstva v materiáli konštatujú, že efektívnosť slovenských malých a stredných podnikov je v porovnaní s európskymi nízka. Z celkového počtu tohto druhu podnikov v Európskej únii tvoria 1,8 %, no ich pridaná hodnota predstavuje iba 0,6 % a vytvárajú 1,2 % všetkých takto generovaných pracovných miest. Zároveň sa vyznačujú nízkou úrovňou výdavkov na výskum a vývoj a slabou produktivitou.
"Snahou predkladateľov tejto koncepcie je podporiť startupový ekosystém v Slovenskej republike vytvorením podnikateľského prostredia a systému štátnej podpory, ktoré dokážu aktivovať slovenské subjekty a jednotlivcov s unikátnymi myšlienkami, prilákať zahraničné subjekty s inovatívnymi nápadmi, zatraktívniť investovanie do startupov a vytvoriť výnimočný imidž krajiny," zdôvodňujú rezorty.
Materiál informuje o súčasnom stave startupového prostredia na Slovensku, analyzuje fázy životného cyklu startupu, v ktorých je pre tieto podniky pomoc nevyhnutná a navrhuje konkrétne opatrenia na ich podporu. Opatrenia majú vytvoriť regulačné prostredie bez zbytočných prekážok pre vznik a pôsobenie startupov na trhu, poskytovať podporné služby pre záujemcov o podnikanie a financovať najmä tzv. "údolia smrti", teda fázy podnikateľských iniciatív, kedy väčšina startupov zlyháva.
Okrem oslobodenia od platenia daňovej licencie na obdobie troch rokov, udeľovania národných víz startupom z krajín mimo EÚ a zavedenia jednoduchej akciovej spoločnosti, ktorá kombinuje prvky spoločnosti s ručením obmedzeným a akciovej spoločnosti, má na podporu podnikania slúžiť Národné podnikateľské centrum. Vzniknúť by mala tiež neformálna platforma anjelských investorov, ktorých poslaním bude pomáhať spájať investorov so startupmi. Študenti s inovatívnou myšlienkou budú môcť získať grant.
Reakcia Združenia podnikateľov Slovenska
Štátna Koncepcia na podporu startupov a startupového ekosystému, ktorú dnes prijala vláda SR, prináša zvýhodnenia pre startupy, klasických podnikateľov však vynecháva. Uvádza sa to v reakcii, ktorú v súvislosti so schválenou koncepciou poskytlo TASR Združenie podnikateľov Slovenska (ZPS).
"Napriek tomu, že ide o prvú lastovičku v tom, ako by mali kompetentné rezorty pristupovať k riešeniu problémov, má schválená koncepcia svoje plusy i mínusy,“ hodnotí materiál Ján Solík, predseda Združenia mladých podnikateľov Slovenska (ZMPS). „Tento ucelený materiál navrhuje riešenia naprieč rezortmi a zároveň nezabúda na spoluprácu Slovenska s krajinami V4. Pozitívne hodnotím najmä skutočnosť, že navrhované opatrenia nevynechávajú školstvo,“ dodal Ján Solík. Koncepcia si totiž za jeden z cieľov kladie aj podporu výučby finančnej a podnikateľskej gramotnosti pedagógov, aby vedeli neskôr žiakov a študentov vzdelávať a motivovať k podnikaniu.
Mnohé opatrenia koncepcie kladne hodnotí aj prezident ZPS Ján Oravec. "Pozitívom schválenej koncepcie je snaha riešiť vzťah k podnikaniu ako komplexnejší problém a zahrnúť do jeho riešenia viaceré ministerstvá a subjekty súkromného i verejného sektora."
Podnikatelia sa však zhodujú, že nie je dobré vytvárať odlišné podmienky pre rôzne skupiny podnikateľov. Podľa Oravca je problémom stratégie navrhovaná pozitívna diskriminácia začínajúcich podnikateľov – osobitné režimy, výnimky, dotácie, a teda znevýhodnenie všetkých ostatných podnikateľov, ktorí už na trhu pôsobia.