Populácia starne, na penzie bude prispievať čoraz menej ľudí. Druhý pilier zmierňuje negatívne dôsledky populačného vývoja, keď ľuďom umožňuje sporiť si na starobu. Dôležitý je vek a príjem sporiteľa. Čím menej rokov máte, tým viac vám vyhovuje dlhodobé investovanie a navyše je možné predpokladať, že váš príjem bude rásť. Analytici tvrdia, že sporenie sa oplatí človeku do 40 rokov s nadpriemerným príjmom, čo je teraz asi 860 eur mesačne a viac. Zvážiť účasť by mal každý nad 40 rokov, skôr vystúpiť by mali sporitelia nad 45 rokov. „Odporúčame vystúpiť ľuďom s dlhodobým príjmom do priemernej mzdy,“ tvrdí hovorca ministra práce Michal Stuška.
Asociácia dôchodkových správcovských spoločností s tým nesúhlasí. „Dvojpilierový systém je výhodný pre všetkých občanov bez ohľadu na výšku ich príjmu,“ tvrdí podpredseda asociácie Jozef Paška. Sociálna poisťovňa sporiteľom poslala dva listy o nevýhodách druhého piliera, mnohých odborníkov pobúrili. „Najväčšou výhodou sporenia na dôchodok je, že znižuje závislosť budúcich dôchodcov od prvého piliera, ktorý určite nebude v budúcnosti taký štedrý ako dnes. Jeho veľkou prednosťou je aj možnosť dedenia úspor,“ povedal Michal Nalevanko z portálu Finančný kompas. Druhý pilier je otvorený od 15. januára, vláda Roberta Fica reagovala na nízke penzie prvých sporiteľov.
Ako vstúpiť
1. Vyberiete si jednu zo šiestich dôchodkových správcovských spoločností (DSS): Aegon, Allianz, VÚB Generali, Axa, NN (predtým ING), DSS Poštovej banky. Kontaktovať ich môžete telefonicky alebo mailom. Zmluvu nájdete aj na webových stránkach DSS, stačí ju vytlačiť, vyplniť a poslať.
2. Zvolíte si dôchodkový fond, v ktorom si budete sporiť. Ak chcete rozložiť svoje príspevky do dvoch fondov, jeden z nich musí byť dlhopisový garantovaný.
3. Podpíšete zmluvu o starobnom dôchodkovom sporení. Zamestnanec musí o tom informovať svojho zamestnávateľa.
Ako vystúpiť
1. Vypíšete Oznámenie sporiteľa nebyť zúčastnený na starobnom dôchodkovom sporení.
2. Doručíte ho Sociálnej poisťovni. Poisťovňa vám zašle oznámenie o akceptovaní výstupu. Zamestnanec vo svojom záujme o tom informuje svojho zamestnávateľa .
3. Už sa o nič nestaráte. Vaše úspory sa prevedú do Sociálnej poisťovne.
Výhody a nevýhody II. piliera
Výhody:
Dôchodok z dvoch častí
Vaša penzia sa bude skladať z dvoch častí - z I. piliera (od štátu - Sociálna poisťovňa) a II. piliera (zhodnotené úspory v II. pilieri).
Zhodnotenie peňazí
Výška úspor závisí predovšetkým od vývoja na finančných trhoch. Investovanie umožňuje zhodnotenie vašich úspor.
Dedenie
Peniaze, ktoré do II. piliera odvediete, sa dedia maximálne sedem rokov od začiatku výplaty penzie. Ak sporiteľ zomrie napríklad po piatich rokoch jej poberania , nevyplatená suma za dva roky sa stane súčasťou dedičského konania. Ak zomrie ešte pred dôchodkom, celá suma sa stane predmetom dedičského konania. Znamená to, že vaša rodina o peniaze nepríde.
Možnosť ovplyvniť výšku budúceho dôchodku
Ak si správne vyberiete fond a rozdelíte úspory, sporiť môžete naraz v dvoch fondoch. So stúpajúcim vekom by mal však ale rásť podiel peňazí v garantovanom fonde.
Nevýhody:
Minimálny dôchodok
Sporiteľ bude mať nižší minimálny dôchodok zo Sociálnej poisťovne ako ten, kto platil odvody iba do prvého piliera. Rozdiel v prípade 30 odpracovaných rokov môže byť 24 eur mesačne.
Závislosť od politikov
Druhý pilier je otvorený už štvrtý raz, podmienky sa menia v závislosti od vzťahu vlády k dôchodkovému sporeniu.
Druhý pilier v skratke
Otvorenie
- Od 15. januára do 15. júna je systém otvorený. Kto si nesporí na dôchodok, môže sa zapojiť, sporiteľ má možnosť výstupu.
- Desať rokov funguje dôchodkové sporenie. Prvé nároky si sporitelia mohli uplatniť v januári tohto roka.
Minimálny čas sporenia
- nie je stanovený. Na to, aby ste mohli čerpať svoje nasporené peniaze, musíte dosiahnuť dôchodkový vek.
Fondy
- Každá správcovská spoločnosť spravuje najmenej dva dôchodkové fondy
a) dlhopisový garantovaný - peniaze sa investujú len do bezpečných cenných papierov, riziko straty je minimálne, to však znamená, že môžete zarobiť menej,
b) akciový negarantovaný - riziko investovania je väčšie, preto aj zhodnotenie môže byť vyššie.
Okrem nich môže spravovať aj iné fondy, ide najmä o zmiešaný a indexový fond.
Odvody
- Štyri percentá z vymeriavacieho základu tvorí príspevok na dôchodkové sporenie do II. piliera do 31. decembra 2016. Postupne sa sadzba zvýši na šesť percent.
- Povinné odvody z hrubej mzdy (18 %) sa rozložia takto: 14 % ide do I. piliera (Sociálna poisťovňa), 4 % idú do II. piliera (dôchodková správcovská spoločnosť).