Podľa agentúry MTI za uznesenie o situácii v Maďarsku, ktorého návrh predložili spoločne frakcie sociálnych demokratov, radikálnej ľavice, liberálov a zelených, hlasovalo 362 poslancov, 247 bolo proti a 88 sa zdržalo hlasovania. V rezolúcii sa uvádza, že trest smrti je v rozpore so základnou zmluvou EÚ. "Zrušenie trestu smrti je míľnikom v rozvoji základných práv v Európe," zdôrazňuje sa v dokumente, ktorý ďalej pripomína, že v prípade porušenia základných hodnôt Únie môže hroziť v krajnom prípade aj vylúčenie danej členskej krajiny.
EP odsúdil skutočnosť, že Orbán otvoril diskusiu o treste smrti. Pritom ale zobral na vedomie, že maďarský premiér oznámil, že vláda neplánuje obnovenie tohto trestu.
V súvislosti s 12-bodovým dotazníkom vlády o migrácii Európsky parlament v rezolúcii ostro kritizoval tendenčné formulovanie otázok, ktorých obsah a jazyk je silne zavádzajúci, zaujatý, nevyvážený, pričom migráciu priamo spája s bezpečnostnými rizikami.
Udalosti uplynulého roka v Maďarsku podľa schváleného dokumentu EP naznačujú, že v tejto krajine sa právny štát dostáva do ohrozenia. EP vyzval Európsku komisiu, aby najneskôr do septembra vypracovala hĺbkovú analýzu Maďarska.