Podľa nich by mala byť nižšia nezamestnanosť, platy stúpnu a ako bonus znížila odhad rastu cien. Nový Čas zisťoval u odborníkov, či sú tieto prognózy reálne. Máme sa na čo tešiť? Podľa centrálnej banky by mala naša ekonomika tento rok vzrásť o 3,2 %, na budúci rok o 3,8 % a v roku 2017 sa predpokladá jej zvýšenie o 3,5 %. Zdrojom jej rastu v ďalších dvoch rokoch by mal byť export, ako aj domáci dopyt. „V súvislosti s aktuálnym, ako aj očakávaným priaznivým vývojom príjmov domácností sa predpokladá, že spotreba obyvateľstva sa v nasledujúcich rokoch zrýchli a bude predstavovať jeden z podstatných zdrojov rastu ekonomiky,“ povedal guvernér NBS Jozef Makúch.
Predpokladajú aj pokračovanie rastu zamestnanosti a výraznejšie znižovanie miery nezamestnanosti. V roku 2017 by mala byť oproti súčasným 12,4 % na úrovni 10 %. Zvyšovať by sa mali aj nominálne mzdy, pri vyššej inflácii by sa však rast reálnej mzdy mal zmierniť k 2 %. Na rok 2017 NBS znížila odhad rastu spotrebiteľských cien o 0,2 percenta. Rezort financií sa k prognóze NBS vyjadriť nechcel. „Z pohľadu ministerstva financií je však dôležitý najmä ekonomický rast založený predovšetkým na domácom dopyte, ktorý sa premietne aj do rastu zamestnanosti a reálnych miezd, a rovnako pozitívna je aj stabilita spotrebiteľských cien,“ odpísali z tlačového odboru rezortu financií.
Toto očakáva Národná banka
1. Pokračovanie rastu zamestnanosti a výraznejšie znižovanie nezamestnanosti. V roku 2017 by sa mala priblížiť k úrovni 10%.
2. Zvyšovať by sa mali aj nominálne mzdy, pri vyššej inflácii by sa však rast reálnej mzdy mal zmierniť k 2 %.
3. Na rok 2017 NBS podobne znížila odhad rastu spotrebiteľských cien o 0,2 percentuálneho bodu na 2,2 percenta.
Čo na to odborníci?
Stanislav Pánis, analytik J&T Banky:
„Predikciu NBS hodnotím ako reálnu, naše vlastné predpovede sa v zásade od nej príliš nelíšia. Takisto očakávame akceleráciu rastu slovenskej ekonomiky. Pomôcť by mali aj nižšie ceny energií. Zlepší sa trh práce, keď ubudne nezamestnaných. Očakávame tlaky na rast miezd, pričom nominálne mzdy by mali rásť rýchlejšie ako inflácia. Inak povedané, príde k rastu životnej úrovne. Slováci si budú môcť dovoliť kúpiť viac a nebudú mať tak hlboko do vrecka. Predpokladáme rast ich spotreby pre menej nezamestnaných, rast príjmov a pre zlepšenie sa perspektív ohľadne budúcnosti.“
Zdenko Štefanides, analytik VÚB banky:
„Je to o niečo optimistickejšie ako naše predpoklady. Ale hovoria o tom istom - slovenská ekonomika pokračuje v oživovaní a dobiehaní predkrízových úrovní. Z predpokladov, ktoré sú mimo diania na Slovensku, je rozhodujúce pokračovanie oživenia našich hlavných obchodných partnerov na čele s Nemeckom. Dôležitú úlohu hrá ropa, ktorej cena síce o niečo vzrástla, ale ešte stále je výrazne lacnejšia ako pred rokom. A podobne tak aj výmenný kurz eura či úrokové sadzby. Aj tie sú výrazne nižšie ako pred rokom, a tým sú podporným faktorom pre rast hospodárstva.“
Katarína Muchová, analytička Slovenskej sporiteľne:
„Predpovede sú reálne. Rast slovenskej ekonomiky by mal ťahať domáci dopyt, ako aj zahraničný obchod. Zatiaľ čo vlani bol príspevok zahraničného obchodu k rastu HDP mierne negatívny, tento rok sme videli oživenie zahraničného obchodu a čisté vývozy na začiatku roka pomohli potiahnuť rast ekonomiky. Pokles miery nezamestnanosti, vytvorenie nových pracovných miest a pokračujúci rast reálnych miezd prispievajú k vyšším príjmom domácností a následne môžu podporiť domácu spotrebu.“