V stredu sa dohodli na rozšírení hospodárskej a obchodnej spolupráce. Účastníci dvojdňového summitu Európskej únie (EÚ) a Spoločenstva latinskoamerických a karibských štátov (CELAC) sa už v prvý deň schôdzky zhodli na položení optického kábla spájajúceho Portugalsko a Brazíliu, ktorý zabezpečí priame internetové a telefonické spojenie. Európska únia podporí tento projekt sumou 26,5 milióna eur, informovala agentúra DPA.
Na rokovaniach, na ktorých sa zúčastňujú viac ako štyri desiatky hláv štátov a vlád, sa hovorilo aj o ochrane ovzdušia v medzinárodnom kontexte a o rozvojovej politike, ktorá patrí aj medzi hlavné body štvrtkového programu summitu. Nemecká kancelárka Angela Merkelová na summite vyzdvihla význam Latinskej Ameriky a upozornila, že Čína sa usiluje o veľmi intenzívne obchodné vzťahy s týmto kontinentom, za čím by nemala zaostávať ani Európa.
Úradujúci predseda CELAC, ekvádorský prezident Rafael Correa, kritizoval Spojené štáty za "neľudskú blokádu" Kuby a za zlé zaobchádzanie s väzňami na základni Guantánamo. Predseda Európskej komisie Jean-Claude Juncker informoval, že EÚ uvoľní na zriadenie spomínaného medzikontinentálneho spojenia Lisabon-Fortaleza prostredníctvom optického kábla 26,5 milióna eur. Doteraz je širokopásmové spojenie medzi Starým kontinentom a Latinskou Amerikou možné iba cez severoamerický kontinent. Z celkove 118 miliónov eur z prostriedkov EÚ by mali profitovať osobitne sektory ako doprava a energetika, prístupu na medzinárodné trhy by sa mali dočkať aj strední podnikatelia z Latinskej Ameriky.
Európska komisia by navyše chcela uzavrieť s Kolumbiou a Peru aj dohody o zrušení vízovej povinnosti. Brazília sa vyslovila za pokrok v roky blokovaných rokovaniach o voľnom obchode medzi EÚ a zoskupením krajín Mercosur, do ktorého popri nej patria aj Argentína, Paraguaj, Uruguaj a Venezuela. Na výhodnosť obchodu s Latinskou Amerikou aj v časoch krízy upozornila vo svojom vystúpení šéfka európskej diplomacie Federica Mogheriniová.