Podľa European Child Safety Alliance zomiera na následky úrazu v EÚ každú hodinu jedno dieťa. Pritom často stačí niekoľko sekúnd a tragédii by sa dalo predísť. Ako dieťa ochrániť zdravie dieťaťa v domácom prostredí?
Popáleniny
Rizikové miesta: sporák, voľne položené zápalky či zapaľovač na balkóne
Prvá pomoc: S popáleninami, samozrejme, hrozí aj riziko požiaru. Popáleniny sa snažte schladiť tekutinou, ktorá je bežne pitná a má vlažnú teplotu. V oblasti popáleniny strhnite dieťaťu prípadný prsteň, retiazku alebo hodinky, a to aj za cenu strhnutia kože. Dá sa obnoviť, no prst už nedorastie.
Zásah chemickou látkou
Rizikové miesta: kúpeľňa, WC, skrinka s čistiacimi prostriedkami, mamina kabelka
Prvá pomoc: V prípade, že dieťa vypije chemickú tekutinu, by malo piť len čistú vodu. Pri zasiahnutí očí mu ich preplachujte vodou a privolajte lekára.
Dusenie sa malým predmetom
Rizikové miesta: prakticky celý byt. Deti zvyknú často prehltnúť malé predmety, či už ide o súčasť výbavy v kuchyni, dekoratívne predmety, alebo hračky.
Prvá pomoc: Dýchaciu trubicu uvoľníte tak, že položíte dieťa bruchom cez svoju ruku alebo stehno. Vystretou dlaňou ho buchnite 5-krát medzi lopatky, prípadne dovtedy, kým predmet nevypľuje, prípadne sa mu v dýchacej trubici neuvoľní.
Klzká podlaha
Rizikové miesta: hlavne kúpeľňa alebo klzkejšie podlahové materiály. Ako prevencia sú často vhodné protišmykové papuče.
Prvá pomoc: Ak sa dieťa silno udrie, snažte sa mu na udreté miesto priložiť ľad, v prípade, že krváca, ranu mu pritlačte, aby sa obnovil tok krvi a obviažte. Dajte ho do stabilizovanej polohy a privolajte lekára.
Zásah elektrinou
Rizikové miesta: elektrospotrebiče, elektrické zásuvky
Prvá pomoc: Okamžite vypnite elektrický prúd, dieťa oddeľte od miesta nevodivým predmetom, napríklad drevenou rúčkou a hneď volajte záchranku.
Ako oživiť dieťa?
Radí Arpád Esztergályos z Operačného strediska záchrannej zdravotnej služby
1. Dieťa nie je dospelý
2. Musí zostať v neutrálnej polohe
3. Oživovať začíname dýchaním
4. Pomer 30 ku 2
Detské úrazy v číslach
445 slovenských detí do 14 rokov predminulý rok hospitalizovali pre úraz.
90 % všetkých úrazov detí tvoria neúmyselné úrazy. Takmer polovica neúmyselných úrazov sa stáva v domácom prostredí.
6 príčin neúmyselného úrazu sa rozlišuje. Podľa počtu úmrtí, ku ktorým vedú, sú to dopravná nehoda, utopenie, pád, otrava, popálenie a udusenie.
25 detí do 14 rokov vlani na Slovensku zomrelo na následky úrazu z iných dôvodov ako dopravná nehoda.
Chlapci sú rizikovejšou skupinou ako dievčatá.