Týka sa to občanov, u ktorých existuje podozrenie, že majú úmysel odcestovať na Blízky východ a bojovať tam po boku islamistických militantných organizácií. Návrh vlády zameraný proti potenciálnym džihádistom musí ešte schváliť belgický federálny parlament. Podľa vládnych odhadov za posledné dva-tri roky odišlo z Belgicka najmenej 300 mladých mužov s úmyslom bojovať v Sýrii a Iraku na strane militantných organizácií, ako napríklad Islamský štát.
"Nový zákon nám umožní kvalifikovať ako trestný čin opustenie belgického územia so zámerom zúčastniť sa na teroristických aktivitách," uviedol v tejto súvislosti belgický minister spravodlivosti Koen Geens. Príslušné úrady by v prípade takýchto osôb mohli anulovať platnosť ich občianskych preukazov alebo im odmietnuť vydať pasy, ak nastane podozrenie, že majú úmysel pridať sa k bojovým skupinám v Sýrii alebo v Iraku. Podobné právne ustanovenia existujú aj v iných európskych krajinách, napríklad v Británii a Dánsku.
Belgičania môžu vycestovať do všetkých krajín EÚ iba s občianskymi preukazmi a tiež do Turecka, ktoré je považované za tranzitnú krajinu pre väčšinu z osôb, ktoré mieria na bojiská v Sýrii a Iraku. Belgická vláda zároveň rozšírila zoznam prípadov, keď sudca môže schváliť odpočúvanie telefonických hovorov. Týka sa to najmä náboru nových adeptov pre zahraničné bojiská alebo presviedčanie a navádzanie iných osôb na páchanie teroristických činov.