Chce, aby jeho krajina ukončila nútené práce na bavlníkových plantážach a zlepšila zaobchádzanie s väzňami. Informovala o tom agentúra Reuters. Pod Karimovou autoritárskou vládou, ktorá trvá prakticky už od roku 1989, dosiahol Uzbekistan ako najľudnatejší štát v strednej Ázii dlhodobý hospodársky rast. Západ a ľudskoprávne organizácie však túto krajinu kritizujú pre tvrdé opatrenia voči disidentom a tiež pre zasahovanie do základných ľudských práv a slobôd tamojších obyvateľov.
"Prezident Karimov zdôraznil dôležitosť právneho poriadku. No zákony v zbierkach by sa mali reálne premietnuť do životov ľudí," uviedol Pan Ki-mun pred novinármi po stretnutí s uzbeckým prezidentom.
"Uzbekistan spravil významný pokrok pri eliminovaní detskej práce v bavlnárskom sektore. Teraz je potrebné venovať sa viac problému mobilizácie učiteľov, lekárov a ďalších na zbere úrody bavlny a zabrániť tiež zlému zaobchádzaniu s väzňami," dodal generálny tajomník OSN. Uzbekistan patrí medzi najväčších svetových producentov a exportérov bavlny. Štát však povoláva občanov z iných odvetví ekonomiky, aby každý rok pracovali na bavlníkových plantážach za minimálnu mzdu, pričom samotná krajina si za to pripisuje vysoké zisky. Šéf OSN navštívil Uzbekistan v rámci svojho turné po stredoázijských postsovietskych republikách.