Pacienta previezli zo Žiliny do nemocnice v hlavnom meste. ,,Spúšťame špeciálnu podtlakovú jednotku v bratislavskej Nemocnici akademika Ladislava Dérera a čakáme na pacienta s podozrením na MERS," potvrdila v sobotu popoludní pre Nový Čas hovorkyňa univerzitnej nemocnice v Bratislave Petra Stano Maťašovská.
Podozrenie na ochorenie MERS potvrdil hovorca ministerstva zdravotníctva Peter Bubla. ,,Ide o 39-ročného cudzinca. Ochorenie zatiaľ u neho potvrdené nebolo. Vzorky budú odoslané do laboratória v Prahe a výsledky očakávame do 24 hodín," uviedol. Úrad verejného zdravotníctva, ako aj Regionálny úrad verejného zdravotníctva momentálne vykonávajú v spolupráci s políciou všetky potrebné kroky aj v súlade s epidemiologickým plánom, ako napr. zisťovanie osôb, s ktorými pacient prišiel do kontaktu.
,,Všeobecné protiepidemické opatrenia v SR zahŕňajú prípravu aj na situácie k možným virulentným nákazám, ku ktorým patrí aj MERS," informoval Bubla. Dodal, že okrem Bratislavy, kde je podtlaková jednotka na prijímanie pacientov s vysokoinfekčnými nákazami, máme ďalšie dve mobilné jednotky v Banskej Bystrici a Košiciach. ,,Zároveň máme viaceré sanitky vybavené špeciálnymi odevmi. Zdravotnícki pracovníci sú informovaní o predmetnom ochorení. V prípade podozrenia na dané ochorenie budú vychádzať z epidemiologických súvislostí," doplnil.
Epidémia MERS aktuálne zúri v Južnej Kórey, v máji tohto roka ju tam doniesol jeden z miestnych podnikateľov z Blízkeho východu. Počet nakazených aktuálne dosiahol 138, ochoreniu podľahlo 14 ľudí.
Čo je MERS
Blízkovýchodný respiračný syndróm patrí do rodiny koronavírusov, zahŕňajúcich bežné prechladnutie i SARS (ťažký akútny respiračný syndróm). Príznaky ochorenia sú podobné chrípke a vedú k postupnému zlyhávaniu obličiek a ťažkému zápalu pľúc.
Ochorenie MERS prvýkrát identifikovali u ľudí v roku 2012. ,,Nákaza sa prenáša zo zvierat na ľudí a v obmedzenej miere sa šíri aj z človeka na človeka. Prenos nákazy sa uskutočňuje vzduchom a pri úzkom kontakte s chorým," vysvetlila hovorkyňa Úradu verejného zdravotníctva Lenka Skalická. Za predpokladaný zvierací zdroj nákazy sa považujú netopiere, ale môže ísť aj o iné zvieratá, napríklad o ťavy jednohrbé, doplnila.
V súčasnosti nedochádza k plynulému šíreniu a prenosu choroby z človeka na človeka. Podľa katastrofického scenára by ale vírus mohol zmutovať, čo by umožnilo jeho rýchle šírenie.