Záchranári mali zvýšený počet výjazdov ku kolapsovým stavom ľudí z horúčav. Pre Čas.sk to potvrdil v sobotu podvečer Andej Hirjak z operačného strediska záchranárov.
Pri kolapsoch zasahujú aj horskí záchranári. V sobotu popoludní ich požiadali o pomoc pre turistku (45), ktorej prišlo nevoľno v Slovenskom raji pri Letanovskom mlyne. Záchranári jej poskytli neodkladnú zdravotnú starostlivosť a terénnym vozidlom ju transportovali do Hrabušíc, kde bola ubytovaná.
,,Vysoká teplota predstavuje potenciálne nebezpečenstvo pre ľudské zdravie, fyzické aktivity a tvorbu požiarov," píše na svojom webe Slovenský hydrometeorologický ústav. Počas horúčav treba pamätať na pitný režim. Vyhýbať sa tiež treba nadmernej záťaži, starší a chronicky chorí ľudia by mali aktivity obmedziť na minimum.
Zapotili sa aj hasiči
Slovenskí hasiči v sobotu zasahovali pri takmer dvadsiatich požiarov, ktoré boli na trávnatých porastoch. Informovala o tom Zuzana Farkasová z Prezídia Hasičského a záchranného zboru SR. V Bratislavskom kraji zasahovali v Modre, Šenkviciach a v Bratislave na uliciach Bojnická, Panónska, Astronomická a Račianska. Nitrianski hasiči boli vyslaní do Mojmíroviec, Vyškoviec nad Ipľom a nitrianskeho Čermáňa.
Pri požiari porastu v obci Lutiše na ploche približne 100 m2 zasahovali hasiči Žilinského kraja, ktorí požiar trávy hasili aj pri ceste zo Žiliny smerom do Martina. V Košickom kraji zasahovali hasiči pri požiari v Michalovciach, v Banskobystrickom kraji pri Brezne, v Prešovskom kraji v Medzilaborciach.
Najmä v jarnom období a v čase dlhotrvajúceho sucha sa podľa Farkasovej zvyšuje nebezpečenstvo vzniku požiarov v prírodnom prostredí. ,,Väčšina požiarov súvisí s neopatrnosťou ľudí či podceňovaním nebezpečenstva pri vypaľovaní trávnatých porastov, kríkov a zakladaní ohňov v prírode. Pozornosť treba venovať najmä ohorkom z cigariet, z ktorých môže vzniknúť požiar zapríčinený nedostatočným uhasením," uviedla hovorkyňa.