,,Umiestnili sme ho do špecializovanej podtlakovej jednotky SARS, ktorá slúži na vysoko nákazlivé ochorenia," priblížila hovorkyňa Univerzitnej nemocnice Bratislava Petra Stano Maťašovská. Cudzincovi, u ktorého sa ako prvého na Slovensku objavilo podozrenie na smrteľné ochorenie MERS, v nemocnici odoberú krv a vzorku pošlú do špeciálneho laboratória v Česku alebo Nemecku. Výsledky by podľa Stano Maťašovskej mali byť v nedeľňajších popoludňajších hodinách.
Dovtedy je v nemocnici aktivovaný špeciálny epidemiologický režim. ,,Nič nepodceňujeme," doplnila hovorkyňa nemocnice. Špeciálna jednotka je bežne v spiacom režime a aktivizuje sa iba v prípade potreby. ,,Pacient je tam izolovaný. Táto jednotka má vybavenie ako jednotka intenzívnej starostlivosti. Špeciálne je, že sú tam hepa filtre, cez ktoré sa filtruje vzduch," povedala Stano Maťašovská. Pacienta zdravotníci pozorujú cez sklo, v prípade kontaktu majú k dispozícii čistiacu miestnosť.
Muža, ktorý by mal pochádzať z Kórey, previezli do bratislavskej Nemocnice akademika L. Dérera na Kramároch z jedného zo žilinských hotelov. Ten je v súčasnosti hermeticky uzavretý, v karanténe ostali hostia aj personál. ,,Musia vydržať v hoteli až do momentu, kým sa nepotvrdí, respektíve nevyvráti daná situácia. Aj jeho spolucestujúci, ktorý s nim priamo bol, napriek tomu, že v nedeľu mal odletieť, musí ostať na území SR," priblížila šéfka komunikácie ministerstva zdravotníctva Zuzana Čižmáriková.
Blízkovýchodný respiračný syndróm patrí do rodiny koronavírusov, zahŕňajúcich bežné prechladnutie i SARS (ťažký akútny respiračný syndróm). Príznaky ochorenia sú podobné chrípke a vedú k postupnému zlyhávaniu obličiek a ťažkému zápalu pľúc. Nákaza sa prenáša zo zvierat na ľudí a v obmedzenej miere sa šíri aj z človeka na človeka. Prenos nákazy sa uskutočňuje vzduchom a pri úzkom kontakte s chorým.