Má však jednu podmienku, ktorou je zníženie dlhu na udržateľnú úroveň. Informovala o tom agentúra Reuteres. Tsipras to povedal svojmu vyjednávaciemu tímu pred odletom do Bruselu, kde veriteľom predloží svoje protinávrhy. Grécky premiér údajne povedal, že bez odpisu dlhu odmietne akúkoľvek dohodu s Európskou úniou (EÚ) a Medzinárodným menovým fondom (MMF), ktorá by izolovala jeho krajinu od zvyšku Európy.
Atény sa aktuálne nachádzajú na pokraji platobnej neschopnosti. Do konca júna musia Medzinárodnému menovému fondu (MMF) uhradiť splátky dlhu vo výške 1,6 miliardy eur. Na to však nemajú prostriedky a zvyšných 7,2 miliardy eur z balíka pomoci veritelia zablokovali. Podmienkou ich uvoľnenia je dohoda o zozname reforiem.
Grécka delegácia dnes priletela do Bruselu, aby obnovila rokovania s medzinárodnými veriteľmi, ktoré sa dostali do slepej uličky a vo štvrtok (11. 6.) boli dočasne pozastavené. Grécky protinávrh, ktorý ponúka ústupky v oblasti rozpočtu, má priniesť nový impulz do rokovaní, ktorých prípadné stroskotanie ohrozuje budúcnosť Atén v eurozóne.
"Ak dospejeme k udržateľnému riešeniu, bez ohľadu na to, aký ťažký bude kompromis, ponesieme jeho dôsledky, pretože jediným naším kritériom je dostať sa z krízy a záchranných programov," citoval vládny zdroj Tsiprasa, ktorý to údajne povedal gréckej delegácii v piatok (12. 6.) v noci pred odletom do Bruselu.
Podľa agentúry Reuters slovné spojenie "udržateľné riešenie" odkazuje na dlhodobú požiadavku gréckej vlády týkajúcu sa odpisu veľkej časti dlhu krajiny. Atény to pokladajú za životne dôležité pre oživenie ekonomiky po 5-ročnej recesii.
S touto požiadavkou s najväčšou pravdepodobnosťou nebude súhlasiť Nemecko, ktoré najviac prispelo do záchranného balíka pre Grécko. Ak by kancelárka Angela Merkelová súhlasila s akýmkoľvek odpisom dlhu, čo by znamenalo, že Berlín nedostane naspäť, čo Grécku požičal, v Nemecku by sa to stretlo s obrovským odporom politikov a daňových poplatníkov.