Pacienti vo všetkých týchto prípadoch by sa nezaobišli bez krvi od dobrovoľných darcov. Kým potreba krvi v lete rastie, darcov naopak ubúda. Najmenej ich je tradične na prelome júla a augusta, spotreba krvi však býva vtedy najväčšia. "V súčasnosti je stav krvných zásob dostačujúci, avšak blížia sa letné mesiace, ktoré sú kritické, čo sa týka darcov krvi. Oproti iným mesiacom je to o polovicu menej, je to spôsobené letným dovolenkovým obdobím," povedala pre TASR projektová manažérka Národnej transfúznej služby (NTS) SR Martina Grožajová.
Na potrebu darovania krvi aj počas letných mesiacov upozorňoval nedeľný Svetový deň darcov krvi, v rámci ktorého NTS SR otvorila brány svojich pracovísk pre verejnosť. Motto tohtoročného svetového dňa bolo heslo "Ďakujem Vám za záchranu môjho života".
Pri jednom odbere, ktorý trvá päť až desať minút, sa zvyčajne odoberie 400 až 500 mililitrov krvi. Krv môže darovať každý zdravý človek vo veku 18 až 60 rokov, pri pravidelnom darovaní až do veku 65 rokov.
Darcovia nesmú vážiť menej ako 50 kíl, nesmú sa liečiť na žiadne chronické ochorenie, žena nesmie mať menštruáciu a nesmie byť po pôrode. Deň pred darovaním by sa nemal piť alkohol a človek by sa nemal vystavovať ani zvýšenej fyzickej záťaži. Ženy môžu darovať krv každé štyri mesiace, muži raz za štvrťrok. Za najvzácnejších darcov sa považujú tí s negatívnym Rh faktorom krvi, ktorý má len 15 percent ľudí. Pri transfúziách je dôležité, aby sa krvná skupina aj Rh faktor darcu a príjemcu v čo najväčšej miere zhodovali. Inak by mohlo dôjsť k nebezpečným až smrteľným reakciám v organizme príjemcu, ktorý by začal vytvárať obranné látky.