Jej zámerom je vybudovať závod na spracovanie elektroodpadu v plazmovom reaktore. Obyvatelia však proti tomu spísali petíciu, podporilo ju až 3 900 ľudí. Zástupcov firmy o tom zatiaľ nik neinformoval, pokračujú v procese posudzovania vplyvov na životné prostredie EIA. Mestu hrozia ďalšie sankcie za to, že od projektu odskočilo. Zhruba pred rokom vranovskí poslanci schválili prenájom časti priemyselného parku firme, primátor už s ňou podpísal zmluvu. Teraz však svoje uznesenie zrušili na základe petície 3 900 obyvateľov. „Každé ďalšie zaťaženie životného prostredia môže byť pre tento okres neprijateľné. Neboli by sme radi, keby sme sem pustili firmu s 20 pracovnými miestami a možno tá by ešte odradila ďalšie firmy. Nie je potrebné, aby sme si odbili iných investorov, skôr naopak,“ hovorí poslanec Ľubomír Lukič, iniciátor petície, ktorý je zároveň riaditeľom vranovského úradu práce.
Primátor zo zmeny nie je nadšený. „Budeme rokovať s firmou o ukončení zmluvy. Je možné, že bude vyvádzať aj isté právne dôsledky,“ vyjadril sa. Na základe zmluvy, ktorá bola uzavretá na 12 rokov, môže podľa neho Plasma Energy požadovať náhradu nákladov v súvislosti s prípravou a so spracovaním zámeru či náhradu ušlého zisku. Firmu zatiaľ o odmietnutí nik z mesta neinformoval. „Pokračujeme v procese posudzovania vplyvov na životné prostredie (EIA), ktorý stále beží,“ uviedol obchodný riaditeľ Plasma Energy Milan Hnáta, podľa ktorého závod životné prostredie nezaťaží. Mesto dúfa, že s firmou skončia zmluvu dohodou a bez sankcií.
Zakliaty priemyselný park Ferovo
Vranovu hrozí, že bude musieť vracať 3,7-miliónovú dotáciu z eurofondov, ktorú dostalo na výstavbu priemyselného parku Ferovo, ukončenú v roku 2009. Podmienkou Únie bolo vytvorenie 560 pracovných miest. Určená lehota síce uplynula, no ministerstvo hospodárstva nad tým prižmuruje oči. Ferovo sa preslávilo hlavne kauzou panelákovej firmy Grandwood, s ktorou premiér slávnostne podpisoval memorandum, a nakoniec napriek prísľubu štátnej dotácie z toho nič nebolo. Aj keď primátor hovorí o desiatkach rokovaní, ani jedného investora zatiaľ nepritiahli. Areál je aspoň otvorený pre obhliadky, využívajú ho akurát cyklisti, korčuliari a skejteri.
Nezamestnaní: My by sme tú robotu brali
Imrich Bužo (34), nezamestnaný, Vranov nad Topľou
- Určite by som tam išiel pracovať, nebál by som sa toho. Veď nemám robotu, tu u nás je každá práca dobrá.
Miroslav Dávid (39), nezamestnaný, Vranov nad Topľou
- Jasné, že by som to zobral. Len nech sa dá nejako slušne žiť bez toho, aby človek musel ísť do zahraničia.
Kristína Bambúchová (25), nezamestnaná, Vranov nad Topľou
- S radosťou by som tam šla pracovať. Nevadila by mi ani robota s nejakým odpadom. Tu sa ťažko žije.
Skrachované investície
- Grandwood - „paneláková“ firma chcela vo Vranove spracúvať drevo. V r. 2013 dostala prísľub až 50-tisícovej dotácie na 1 pracovné miesto, mala zamestnať 390 ľudí. Z veľkých plánov nebolo nič.
- Monocrystalex - závod na rast kryštálov zafíru sľubovala v r. 2012 v Medzilaborciach spoločnosť Monocrystalex. Chcela zamestnať 150 ľudí, sľúbenú mala vládnu dotáciu 3,5 milióna eur. Závod sa ani nezačal stavať.
- Funderia Condals – španielska spoločnosť chcela pri Prešove postaviť zlievareň, ktorá by dala prácu 450 ľuďom. Zámer stroskotal na nesúhlase obyvateľov, ktorí sa báli poškodenia životného prostredia.
- Vtáčie údolie – slovenský Disneyland pri Humennom chcela ešte v r. 2008 za vyše 100 mil. eur postaviť francúzska firma Darc Leisure, sľubovala stovky pracovných miest. Doteraz nič nevyrástlo.
- Railway Casted Components - 350 ľudí zo zlievarne v Prakovciach skončilo nedávno na dlažbe napriek tomu, že závod na výrobu podvozkov pre nákladné železničné vozne mal sľúbený investičný stimul vo výške 10 miliónov eur.