Kto často fotí, natáča, hrá hry alebo funguje online, tento problém dôverne pozná. Ako pracovať s pamäťou telefónu tak, aby sme sa podobným situáciám dokonale vyhli? Hlavne si dávajte pozor na aplikácie a vyskúšajte aj online úložiská.
Koľko pamäte potrebuje váš mobil?
Väčšina smartfónov má veľkosť pamäte od 8 do 64 GB. V ponuke sú však aj modely so 128 GB. Ak využívate mobil predovšetkým na telefonovanie, esemeskovanie, surfovanie po internete či mailovanie, vystačíte si aj s 8 GB pamäte. Kto si však inštaluje aplikácie a chce robiť veľa fotiek, mal by si kúpiť mobil s minimálnou pamäťou 16 GB. 32 alebo 64 GB sa oplatí, ak často filmujete alebo si chcete nainštalovať zložitejšie hry. Variant 128vGB je už pre náročných používateľov, ktorí si z telefónu neradi niečo mažú.
Ako zistíte, koľko miesta potrebuje aplikácia?
V prevádzkovom systéme Androidu a iOS sa vám v nastaveniach a obsahoch ukáže, koľko miesta je na ne potrebného. Na iPhone tento zoznam nájdete pod „nastavenia“ - „všeobecné“ - „použitie“ - „pamäť“. Tu nájdete vedľa názvu aplikácie aj údaj, koľko MB alebo GB daná aplikácia potrebuje. Kliknutím na šípku vpravo vám ukáže, koľko pamäte je využitej pre danú aplikáciu. Ak má napríklad hudobná aplikácia veľkosť niekoľko GB, nie je to preto, že toľko pamäte potrebuje prehrávač (cca 100 MB), ale to závisí od toho, koľko máte pesničiek (cca 1 skladba = 8 MB). Stačí teda vymazať niektoré pesničky a znova si uvoľníte priestor v pamäti telefónu. Android to má trochu jednoduchšie pod „ nastavením“ - „pamäť“ uvidíte, koľko pamäte zaberajú aplikácie, obrázky, videá a hudba. Zároveň si viete nepotrebnú aplikácie odinštalovať alebo vymazať.
Ako je to s rozšírením pamäte?
Pri väčšine androidov je to možné, ak si zakúpite mini SD kartu, ktorú jednoducho vložíte do telefónu. Ceny týchto kariet sa pohybujú pri 32 GB od 15 €, 64 GB od 30 € a sú vhodné hlavne na ukladanie fotiek a videí. Pamäť iPhonu sa nedá rozšíriť, môžete si však dokúpiť zariadenia s externou pamäťou.
Ako zálohovať dáta a nestratiť ich?
Najjednoduchšie to ide na iPhone cez iTunes na počítači. Program má v ponuke pod „Backups“ možnosť urobiť kópiu, či na disk, alebo na iCloud. Android to má komplikovanejšie: kontakty, maily, kalendár a poznámky sa vám uložia na Google Cloude (nastavenie, kontá a aktivujete si konto, ktoré potrebujete). Zvyšok dát (apky, sms a pod.) si muste cez grátis aplikáciu „Helium - app Sync and Backup“ uložiť do vášho PC alebo na USB.
Ako vymazať aplikáciu?
Na iPhone podržíte dlhšie prst na logu aplikácie. Vpravo hore sa vám objaví symbol čierneho „x“ v sivom krúžku. Kliknite naň a bude vám položená otázka, či chcete aplikáciu zmazať. Na androide vymažete aplikácie v „nastavenie“, „správca aplikácie“. Zvolíte si aplikáciu tak, že na ňu kliknete, objavia sa vám detaily aplikácie a v pravom hornom rohu je rámček s voľbou „odinštalovať“.
6 najväčších požieračov výkonu
1. Spotify music
2. Amazon kindle
3. Line: Free calls & messages
4. Samsung watchon
5. Snapchat
6. Netflix
6 najväčších žrútov baterky
1. Beaming service for samsung
2. Security policy updates
3. Facebook
4. Weather & clock widget
5. Lookout Security & Antivirus
6. Whatsapp Messenger
Na toto pred dovolenkou nezabudnite!
Peter Steigauf zo servera zive.sk
- Ak cestujete na dovolenku k moru, určite by ste mali myslieť na ochranu mobilu ešte pred cestou na pláž, kde hrozí kontakt so slanou morskou vodou či s pieskom.
Použite kryt
Na trhu je k dispozícii obrovské množstvo krytov a obalov, vďaka ktorým ochránite akýkoľvek telefón.
Zoberte si aj starú „šunku“
Na dovolenke sa vám zíde aj záložný, hoci i starší jednoduchý telefón, ktorý vám poslúži v prípade straty či krádeže toho hlavného.
Externá nabíjačka
Výdrž dnešných smartfónov na jedno nabitie nemusí postačovať, a to najmä v prípade dlhšej cesty. Predĺžiť ju môžete znížením jasu displeja, vypnutím bezdrôtových technológií i prenosu dát. V teréne je však stále dobré mať poistku, a to napríklad v podobe externej batérie, ku ktorej cez USB pripojíte prakticky akýkoľvek smartfón.
Redukcia elektrickej zásuvky
Tú budete potrebovať v prípade, že cestujete do Veľkej Británie či USA. Príslušný adaptér si zadovážte vopred, na letisku či v hotelových destináciách zvyknú byť ceny vyššie.
Prehrievanie
Pokiaľ mobilný telefón nenecháte vyslovene dlhší čas na priamom slnku, ani vo vyšších teplotách nemalo by sa mu nič stať. Jediným problémom pri jeho prehrievaní je nekvalitný softvér, nie to, že je teplo.
Ktoré online úložisko je pre vaše dáta naj?
Dropbox: Zadarmo ponúka iba 5 GB dát, za mesačnú platbu 8 dolárov však môžete používať až 1 TB úložisko.
One Drive: Podobný Dropboxu, za každého priateľa, ktorému službu odporučíte a začne ju používať, získavate 500 MB.
Google Drive: Pokiaľ už máte na Googli účet, môžete využiť až kapacitu 15 GB.
Photos: Služba opäť od Google. Úložisko je pre fotky do 16 Mpx nekonečné. Pre vyššie rozlíšenie priestor je prepojený s aplikáciou Google Drive.
iCloud: Používatelia „jabĺk“ dostanú na tomto úložisku zdarma 5 GB priestoru, po priplatení môže byť táto veľkosť až 1 TB.