Radšej to riešte v predstihu. Pri určovaní dovolenky je síce potrebné prihliadať na oprávnené záujmy zamestnanca, ale prinajmenšom takéto dôležité sú aj úlohy zamestnávateľa
Kedy idete na dovolenku, je nielen na vašom rozhodnutí, ale závisí to aj od zamestnávateľa. Jej čerpanie určuje podľa dovolenkového plánu odsúhlaseného zástupcami zamestnancov. „Pri určovaní dovolenky je potrebné prihliadať na úlohy zamestnávateľa a na oprávnené záujmy zamestnanca. Preto je potrebné zachovať vyváženosť medzi jedným a druhým,“ dopĺňa hovorkyňa Konfederácie odborových zväzov Martina Némethová.
Je úplne bežné, že firma takýto plán nemá. Ani to vás však neoprávňuje vypísať si dovolenkový lístok podľa vlastnej vôle. Objem práce sa môže v priebehu roka meniť. Niektorý zo zamestnancov môže ochorieť, firma môže náhle dostať objednávku, ktorá si vyžaduje mobilizáciu všetkých pracovných síl.
Zamestnanec má v zásade nárok na najmenej štyri týždne dovolenky ročne. Ak vám zamestnávateľ neumožní užiť si ju v tomto roku, zvyšok si môžete preniesť do budúceho roka – ďalej už nie. Nevyčerpaná dovolenka potom prepadne bez nároku na akúkoľvek náhradu, ibaže by ste ochoreli, či šli na materskú.
1. Môžem si dovolenku čerpať kedykoľvek?
- Kedy môžete ísť na dovolenku, závisí od zamestnávateľa. Jej čerpanie určuje plán dovoleniek odsúhlasený zástupcami zamestnancov.
- Zamestnanec má vyčerpať aspoň štyri týždne dovolenky za rok, ak má na ne nárok a ak tomu nebránia prekážky v práci na jeho strane.
- Aspoň jedna časť dovolenky musí byť najmenej dva týždne, ak sa so zamestnávateľom nedohodnete inak.
- Zamestnávateľ vám nesmie naplánovať dovolenku na obdobie práceneschopnosti (napríklad v dôsledku plánovanej operácie), ani na obdobie materskej alebo rodičovskej dovolenky. Počas ostatných prekážok v práci na strane zamestnanca môže dovolenku určiť len na vašu žiadosť.
- Ak dovolenkujúci zamestnanec ide na péenku alebo ak ošetruje chorého člena rodiny, dovolenka sa mu prerušuje. Pri nástupe na materskú alebo rodičovskú dovolenku platí to isté.
2. Čo znamená, ak moja firma vyhlásila celozávodné voľno?
- Zamestnávateľ môže po dohode so zástupcami zamestnancov určiť hromadné čerpanie dovolenky, ak je to nevyhnutné z prevádzkových dôvodov.
- Celozávodné voľno nesmie byť dlhšie ako dva týždne. Len z vážnych prevádzkových dôvodov môže ísť o tri týždne.
- Poistkou pre zamestnancov je podmienka, že vážne prevádzkové dôvody sa „oznámia najmenej šesť mesiacov vopred“.
Zaujímavosť
- Umelecké súbory z povolania nesmú mať dlhšiu hromadnú dovolenku ako štyri týždne. Len divadlo a orchester môžu mať voľno v celej výmere dovolenky.
3. Kedy si môžem dovolenku preniesť?
- Cieľom je, aby si zamestnanec mohol dovolenku vyčerpať spravidla do konca roka.
- Ak to nie je možné preto, že zamestnávateľ neurčí jej čerpanie alebo pre prekážky v práci na vašej strane, dovolenku musíte minúť v nasledujúcom roku.
- Výnimkami sú prípady, keď vám v tom bráni práceneschopnosť, materská alebo rodičovská dovolenka. Nevyčerpanú dovolenku zamestnávateľ poskytne po uplynutí prekážky.
Vedeli ste?
Ak si prenášate časť dovolenky, nadriadený vám ju musí schváliť najneskôr do 30. júna nasledujúceho roka, inak si môžete nástup na ňu určiť vy. Vašou povinnosťou je oznámiť to zamestnávateľovi písomne, najmenej 30 dní vopred. Táto lehota môže byť skrátená s jeho súhlasom.
4. Preplatí mi zamestnávateľ voľno, ktoré som si nevyčerpal?
- Za vyčerpanú dovolenku zamestnanec dostane náhradu mzdy vo výške jeho priemerného zárobku.
- Pri nevyčerpanej dovolenke záleží na jej dĺžke. Ak presahuje štyri týždne základnej výmery, za časť, ktorú ste si nemohli vybrať ani do konca nasledujúceho roka, vám patrí náhrada vo výške priemerného zárobku.
- Za nevyčerpané štyri týždne základnej výmery sa náhrada mzdy neposkytuje. Jedinou výnimkou je prípad, keď zamestnanec nestihol dovolenkovať z dôvodu skončenia pracovného pomeru.
5. Môžem prísť o dovolenku, ktorá mi patrí?
- Absencia v práci je jediným legitímnym dôvodom na krátenie dovolenky. Tomu, kto už v jednej firme a v jednom kalendárnom roku odpracoval 60 dní, obmedzenie voľna hrozí vtedy, ak časť roka nepracoval z týchto dôvodov:
- rodičovská dovolenka,
- výkon verejnej funkcie alebo odborovej funkcie,
- dôležité osobné prekážky v práci (dočasná práceneschopnosť, karanténa, ošetrovanie chorého člena rodiny, starostlivosť o dieťa mladšie ako desať rokov) alebo pracovné voľno na žiadosť zamestnanca
- Za prvých 100 a za každých ďalších 21 dní zameškaných pracovných dní sa dovolenka môže skrátiť o jednu dvanástinu. Ak máte trvalý pracovný pomer, jedna jej časť musí byť aspoň jeden týždeň.
- Dovolenka sa neobmedzuje za obdobie práceneschopnosti v dôsledku pracovného úrazu alebo choroby z povolania, za ktoré zodpovedá zamestnávateľ, a za obdobie materskej dovolenky.
- Za každú neospravedlnenú zameškanú zmenu (pracovný deň) sa dovolenka môže krátiť o jeden až dva dni. Neospravedlnené absencie sa sčítajú.
- Dovolenku za menej ako 60 odpracovaných dní možno okliesniť iba z dôvodu neospravedlnenej absencie.
6. Šéf ma chce stiahnuť z dovolenky, má na to právo?
- Áno, zamestnávateľ vás môže z dovolenky stiahnuť.
Môže sa stať, že firma vám zmení nástup na plánovanú dovolenku alebo vás z nej odvolá. Zákonník práce hovorí, že zamestnávateľ je povinný nahradiť zamestnancovi náklady, ktoré mu tým vznikli - čiže náklady na cestu, ako sú letenka, hotel a podobne.
Ako sa náhrada vypočíta
Dovolenka: 5 dní v auguste
Hrubá mzda: 1000 eur
Pracovný čas: 8 hodín denne
Výpočet:
- Priemerným zárobkom sa myslí priemer za posledný kalendárny štvrťrok pred dovolenkou.
- Vychádza sa z hrubej mzdy zamestnanca za obdobie apríl - jún.
- Najprv sa vypočíta priemerný hodinový zárobok. Výsledok sa zaokrúhľuje na štyri desatinné miesta.
3 mesiace * 1000 eur/728 odpracovaných hodín = 4,1209 eura
- Potom sa vypočíta náhrada mzdy.
5 dní dovolenky * 8 odpracovaných hodín * 4,1209 eura = 164,84 eura
Koľko dní voľna vám patrí?
4 týždne je minimálna celoročná výmera.
33 rokov veku stačí na to, aby zamestnanec mohol mať najmenej päť týždňov
dovolenky, čiže 25 pracovných dní ročne.
Aspoň 60 odpracovaných dní u jedného zamestnávateľa si vyžaduje nárok na dovolenku v celoročnej výmere.
Najmenej dva dni dovolenky, čo je jedna dvanástina celoročnej výmery, vám patria za jeden mesiac zamestnania, ak netrvalo celý rok. Pomerná čast dovolenky sa týka najmä ľudí v pracovnom pomere na určitý čas.
Za každých 21 odpracovaných dní máte nárok na jednu dvanástinu celoročnej
výmery dovolenky, ak ste odpracovali menej ako 60 dní.
Minimálne dva týždne by mala mat jedna čast dovolenky – nemusí, je to vecou dohody.