Zatvorenie by pre nich znamenalo katastrofu, pre závod pracuje 400 zamestnancov. Podľa odborárov Vojany elektrinu už tri mesiace nevyrábajú. Vyzývajú kompetentných k činom!
Pre stovky rodín južného Zemplína znamenajú elektrárne živobytie. „Žiadame obidvoch akcionárov Slovenských elektrární, aby našli potrebnú formu podpory na zachovanie kontinuity výroby elektrickej energie a podporných služieb v tepelnej elektrárni Vojany,“ vyzývajú miestni v petícii vládu a taliansky Enel. Za pár dní ju podpísalo vyše 550 ľudí.
V závode teraz priamo pracuje 139 zamestnancov, ďalších 350 robí preň dodávateľsky. „Situácia je veľmi zlá. Môže dôjsť k najhoršiemu. Už pomaly tri mesiace neprevádzkujeme, čiže nevyrábame elektrinu,“ hovorí zástupca odborov ZOES Ján Topoľovský.
„Do konca roka by sme mali prevádzkovať už len niekoľko týždňov. Reálne ceny na trhu pre nás nie sú priaznivé. Vlastníci štát a Enel sa stále nedohodli na budúcnosti energetiky,“ vyratúva ďalej odborár. Do konca roka sa hovorí o postupnej „optimalizácii“ 33 pracovných miest. „To by znamenalo likvidačný krok, 106 zamestnancov na bezpečnú a spoľahlivú prevádzku nestačí!“ tvrdí Topoľovský, podľa ktorého elektráreň bez externej pomoci neprežije.
Odborári už viackrát rokovali s vlastníkmi. „Prepúšťanie nie je v kompetencii ministerstva a oblasť prijatia opatrení alebo nejakej formy pomoci s cieľom zachovania výroby si vyžaduje dlhodobejšie vzájomné rokovania,“ vyjadrila sa hovorkyňa ministerstva hospodárstva Miriam Žiaková.
Slovenské elektrárne stále vravia o optimalizácii. „Realizujú sa nové aktivity na zvýšenie prevádzkovej efektívnosti závodu, ako sú modulácia prevádzky chladiacich veží, optimalizácia osvetlenia alebo prechod na nový model údržby,“ uviedla hovorkyňa Jana Burdová s tým, že pokračujú v diskusii s akcionármi a hodnotení dostupných riešení.