Spôsobovala zlyhávanie srdca a hrozilo, že malý bojovník neprežije. Po pôrode bola operácia jedinou možnosťou na jeho záchranu. Tomáško ju musel podstúpiť ako dvojmesačný. Takýto náročný zákrok u bábätka bez potreby otvárania hrudníka je výnimočný nielen na Slovensku, ale aj vo svete. Beáta (22) a Peter (28) Vavrovci z Pastuchova (okr. Hlohovec) sa tešili na svojho druhého vysnívaného synčeka. Ich prvorodený Peťko (1) nemal žiadne zdravotné problémy, preto nečakali, že u druhého dieťatka môže dôjsť ku komplikáciám. Počas tehotenstva sa však dozvedeli smutnú správu, ktorá ich vystrašila.
„Monitor u Tomáška zachytil srdcovú arytmiu, preto mi ho hneď cisárskym rezom vybrali. Bol to 37. týždeň tehotenstva,“ opisuje chvíle plné strachu mamička Beáta (22). Lekári si pôvodne mysleli, že malého drobčeka vyliečia liekmi. Jeho zdravotný stav sa však začal zhoršovať a lieky nezaberali. Srdiečko Tomáška začalo zlyhávať a arytmia pretrvávala 24 hodín denne. Ohrozené boli aj ďalšie životné orgány. Napriek rizikám sa lekári rozhodli Tomáška pod vedením prednostu Kliniky kardiológie a angiológie Roberta Hatalu v Bratislave operovať, aby mu zachránili život. Operácia trvala viac ako tri hodiny. „Zostali sme prekvapení a začali sme sa veľmi báť, čo sa deje,“ priznala Beáta. „Obrovský strach pretrvával aj počas operácie. Nevedeli sme, čo sa deje za dverami sály,“ povedala.
Strach mali aj lekári
Tento náročný zákrok sa zvyčajne realizuje u detí od 4 rokov. Tomáškovo srdiečko je veľké ako slepačie vajíčko. „Keďže je veľmi malé, všetky štruktúry sú veľmi blízko. Ak by sa elektrická dráha, ktorú sme hľadali, nachádzala blízko tepny zásobujúcej srdcový sval, mohla by sa poškodiť a vznikol by infarkt, ktorý môže byť smrteľný,“ spresnila Viera Illíková, vedúca Oddelenia arytmií a kardiostimulácie.
Rizík však bolo oveľa viac. „Hýbať v tom malom srdiečku katétrom, ktorý je nadizajnovaný pre dospelého človeka, je dosť ťažké. Môžu sa pritom poškodiť rôzne štruktúry. Veľmi sme sa toho obávali,“ spresnila lekárka. Operácia našťastie dopadla úspešne a Tomáško sa rýchlo zotavoval. Ako nám vysvetlila šťastná mamička, preventívne kontrolujú srdiečko ich drobca fonendoskopom. Podstatou pri poruche rytmu je prídavná elektrická dráha v srdiečku dieťatka, ktorá spôsobí skrat a srdce bije veľmi rýchlo. Dochádza k jeho vyčerpaniu a dieťatko môže zomrieť. Veľkosť Tomáškovho srdiečka by sme mohli porovnať s veľkosťou slepačieho vajíčka.