Herečkin obrovský úspech ale neunikol vtedajšej Štátnej bezpečnosti, ktorá ju lámala na spoluprácu s totalitným režimom. Keďže tajní u blondínky nepochodili, zaviedli o nej spis s krycím názvom Osa. Opierali sa v ňom o anonymné udania, ktoré niekto posielal šéfovi Slovenského národného divadla.
Spis Studenkovej bol zavedený preto, lebo ľudia na ňu posielali udavačské listy. Nepáčilo sa im, že bola často v časopisoch - aj na titulke týždenníka Život. Spis sústreďoval písomnosti previerkového charakteru na osoby z hľadiska ich využiteľnosti alebo nebezpečnosti. To znamená, že osoba nespolupracovala s ŠtB, ale bola sledovaná..
Ambiciózna Studenková ležala už počas totalitného režimu mnohým ľuďom v žalúdku. Keď sa herečka v roku 1982 zviditeľnila v komédii S tebou mě baví svět, začali sa okolo nej krútiť podozrivé indivíduá. Vtedajšia Štátna bezpečnosť zrejme túžila vyťažiť z jej popularity, no s ponukou na spoluprácu u zaťatej antikomunistky nepochodila. ŠtB preto zaviedla spis preverovanej osoby s názvom Osa, v ktorom zhromažďovala udania na známu herečku.
„Koncom roka 1982 bolo do redakcie Pravda a na vedenie SND zaslaných viacero anonymných listov, v ktorých sa pisatelia sťažovali na skutočnosť, že naše časopisy venujú veľkú pozornosť herečke Zdene Studenkovej,“ píše sa v spise. Na Zdenu si posvietil istý nadstrážmajster Rudolf Poizl a ten ju mohol v rámci PVO (preventívno-výchovných opatrení) vypočúvať, ale aj vyhrážať sa jej, či zastrašovať ju. Herečka ale o vážnych problémoch vo svojej minulosti mlčí. „Áno, sú to vážne a citlivé veci. Viem, že ako každému úspešnému umelcovi aj Zdenke vtedy komunisti ponúkli spoluprácu. Tú však odmietla,“ potvrdil Studenkovej partner Braňo Kostka.
Kto ju chcel potopiť?
Komunisti si mohli vyhliadnuť donášačov na Studenkovú medzi jej známymi, ale aj medzi jej kolegami. Keďže ale jej otec Augustín mal sám drsné opletačky s totalitným režimom, podozrenie skôr padá na ľudí z divadelného prostredia. „Zdena platila daň za svoj úspech vo filme. Anonymné listy mali posielať jej blízki spolupracovníci,“ myslí si náš zdroj. Kontrarozviedka však na umelkyňu za dva roky sledovania nič zlé nenašla.
Svedkovia už nie sú
Šéfom SND, ktorý dostával anonymné listy na Studenkovú, bol v tom čase Ján Kákoš. Ten však v roku 1996 zomrel. Riaditeľom Činohry SND bol Juraj Slezáček. „Nikdy som o tom nepočul. Neviem vám povedať,“ povedal Novému Času herec. Udavačské listy už neexistujú, pretože väčšinu spisu Osa zničili komunisti na základe rozkazu šéfa ŠtB generála Alojza Lorenca v roku 1989.
Prečo vznikol spis Osa?
Spis Studenkovej bol zavedený preto, lebo lúdia na ňu posielali udavačské listy. Nepáčilo sa im, že bola často v časopisoch - aj na titulke týždenníka Život. Spis sústreďoval písomnosti previerkového charakteru na osoby z hľadiska ich využiteľnosti alebo nebezpečnosti. To znamená, že osoba nespolupracovala s ŠtB, ale bola sledovaná.
Čo je to PVO
V rámci preventívno-výchovných opatrení (PVO) na preverované osoby čakala zmes šikanovania a vyhrážania. Vzali im pas, vodičák, predvolali na výsluch...