Informovala o tom v piatok agentúra AP. BR OSN v tejto vo štvrtok prijatej rezolúcii vyjadrila hlboké znepokojenie nad unášaním detí v oblastiach konfliktov. Únosom predchádza alebo po nich nasleduje ich ďalšie zneužívanie v podobe od detských vojakov cez znásilnenie až po vraždenie.
Bezpečnostná rada podnikla prvé kroky zamerané na ochranu miliónov detí už v roku 2005 prijatím rezolúcie o monitorovaní vlád a ozbrojených skupín, ktoré verbujú detských vojakov. V roku 2009 odsúhlasila rezolúciu o monitorovaní krajín a skupín zapojených do zabíjania, mrzačenia a sexuálneho zneužívania detí.
Štvrtková rezolúcia umožňuje umiestniť na menovitý zoznam krajín a organizácií porušujúcich práva detí aj tie, ktoré unášajú deti v oblastiach vojnových konfliktov.
Každoročne zostavovaný zoznam má zásadný význam, pretože nielen menuje vlády a povstalecké skupiny porušujúce práva detí v konfliktoch, ale dáva im tým tiež najavo, že môžu byť vystavené opatreniam zo strany BR OSN vrátane možných sankcií.
Generálny tajomník OSN v tejto súvislosti povedal, že "únosy sú najnovšie používanými taktikami za účelom terorizovať a útočiť na konkrétne etnické skupiny či náboženské komunity, so špecifickým zameraním sa na deti".