Podľa najnovšieho prieskumu počet Nemcov, podľa ktorých by mala zadlžená krajina opustiť eurozónu, už prekročil hranicu 50 %. Informovala o tom agentúra AFP. Po piatich rokoch krízy v Grécku titulky v novinách aj slová politikov odrážajú narastajúci hnev v súvislosti s vyjednávacou taktikou gréckeho premiéra Alexisa Tsiprasa. A spolu s ubúdajúcim časom na dosiahnutie dohody medzi Aténami a veriteľmi väčšina voličov v Nemecku, ktoré je najväčšou ekonomikou eurozóny, a tak aj najväčším prispievateľom na záchranu Grécka, si myslí, že nastal čas na jeho odchod z 19-člennej menovej únie.
"Nikdy nemali vstúpiť do eurozóny," povedal Bernd Türck, 67-ročný dôchodca z Berlína s tým, že Grécko sa stalo členom menového bloku len vďaka falšovaniu ekonomických údajov. Podnikateľku Nicole Baumannovú zase poburujú vyhlásenia gréckej vlády, ktorá odmieta znížiť dôchodky, pričom mnohí starší občania v Nemecku musia podľa nej vyžiť z ešte menších príjmov.
Podľa najnovšieho prieskumu sa až 51 % Nemcov domnieva, že Grécko by malo odísť z eurozóny. To je takmer 20-% nárast od nástupu Tsiprasovej krajne ľavicovej vlády k moci koncom januára. Ani v ďalších veľkých krajinách eurozóny nie je názor verejnosti na postup Grécka oveľa priaznivejší. Vo Francúzsku sa za odchod zadlženej krajiny vyslovilo 46 % respondentov a v Taliansku 42 %."Nemcom dochádza trpezlivosť s postojom Grécka," skonštatoval Matthias Jung z prieskumnej agentúry, ktorá uskutočnila anketu na objednávku televíznej stanice ZDF. A pripomenul, že nespokojnosť s Gréckom stabilne stúpa od začiatku tohto roka. Približne 70 nemeckých respondentov v prieskume odmietlo akékoľvek ďalšie ústupky, ktoré požadujú za vydieranie zo strany Atén. Ale anketa tiež ukázala, že rozpad eurozóny považujú Nemci za scenár, ktorému je potrebné zabrániť za akúkoľvek cenu.
Nemecká kancelárka Angela Merkelová opakovane zdôraznila, že chce, aby Grécko zostalo členom menového bloku a znova upozornila, že "kde je vôľa, tam je aj cesta". Pripomenula ale, že vôľa musí byť aj na gréckej strane.V celej eurozóne tak narastá frustrácia s prístupom gréckej vlády a ľudia sa netaja tým, že už majú dosť gréckej drámy a že obyvateľom krajiny prejavili veľkú solidaritu.
Merkelová je tvrdým zástancom úsporných opatrení a reforiem výmenou za pomoc, za čo ju grécki karikaturisti zobrazujú v nacistickej uniforme. Ale voliči v Nemecku jej postoje oceňujú pre obavy, že ďalšia pomoc Grécku zhorší stav nemeckých financií. Nálada v Nemecku sa od začiatku roka výrazne zhoršila a mnohí respondenti už neveria, že zadlžená krajina chce, alebo môže dodržiavať schválené pravidlá a plniť ciele, na ktorých sa dohodla celá eurozóna.
V Nemecku tak panuje obrovská miera dezilúzie a frustrácie medzi verejnosťou, ktorá už má dosť Grécka. Dokonca aj vicekancelár Sigmar Gabriel, ktorý ešte donedávna súcitil so zadlženou krajinou, už stratil trpezlivosť. "V celej Európe narastá pocit: Stačilo!," napísal v článku pre najčítanejšie nemecké noviny Bild a obvinil vládu v Aténach, že hazarduje s budúcnosťou krajiny aj celej Európy.