Nasledoval ju konflikt na Ukrajine, problémy Grécka i aféra v Medzinárodnej futbalovej federácii (FIFA). Vyplýva to z prieskumu agentúry FOCUS, ktorý realizovala od 2. do 10. júna na vzorke 1018 respondentov. Ľudí sa pýtala na to, o akých udalostiach sa na Slovensku v poslednom mesiaci najviac písalo alebo rozprávalo v médiách. Udalosti okolo emigrantov spomenulo 21,9 percenta opýtaných. Riaditeľ agentúry FOCUS Martin Slosiarik túto tému ale nevníma len ako čisto zahraničnú. Podľa neho má výrazný presah aj do vnútornej politiky Slovenska, a to najmä v súvislosti s prebiehajúcou diskusiou na zavedenie utečeneckých kvót. "Slovenská verejnosť v prevažujúcej väčšine odsudzuje takéto opatrenie, pretože utečencov vníma buď ako bezpečnostné riziko pre krajinu, alebo ako záťaž z hľadiska ekonomického alebo sociálneho," skonštatoval pre TASR Slosiarik.
Významnou zahraničnou témou, ktorú Slováci zaregistrovali v ostatnom čase v médiách, bol aj konflikt na Ukrajine. V prieskume ho uviedlo 16,3 percenta respondentov. Nasledovali ho problémy Grécka, ktoré v prieskume spomenulo 4,9 percenta ľudí, taktiež aféra v Medzinárodnej futbalovej federácii FIFA (3,8 percenta), prírodné katastrofy, najmä zemetrasenie v Nepále (3,5 percenta) či katastrofy vo svete, ako nehody lodí či lietadiel (1,9 percenta).
Okolo jedného percenta respondentov uviedlo aj islamizáciu Európy, narodenie anglickej princeznej, sankcie voči Rusku či udalosti okolo homosexuálov či homosexuálnych manželstiev, najmä v súvislosti s írskym referendom.
Podľa Slosiarika niektoré zahraničné udalosti oslovujú Slovákov aj preto, že sa ich bezprostredne týkajú. "Téma vojnového konfliktu na Ukrajine ako nášho bezprostredného suseda, alebo aj Grécka, ktoré treba tiež vnímať primárne ako člena eurozóny, a jeho prípadný odchod, môže mať významné dôsledky aj pre Slovensko. Takže tento "domáci" rozmer zahraničných udalostí je zreteľný," vysvetlil
Témy ako terorizmus vo svete, úmrtie herca Pierra Bricea, ruskí motorkári v krajinách Európskej únie či hrozba 3. svetovej vojny skončili v prieskume na konci rebríčka, a to pod jedným percentom. Riaditeľ agentúry FOCUS si myslí, že terorizmus si Slováci do veľkej miery stále nepripúšťajú ako niečo, čo sa ich bezprostredne týka. "Na hrozbu možnosti tretej svetovej vojny radšej nikto nechce dnes ani pomyslieť, respektíve, ak sa ho aj obáva, tak ho zatiaľ radšej pomenuje ako regionálny konflikt," podotkol Slosiarik.