Po nedávnom rozhodnutí vlády Slovenskej republiky je pripravený na ďalší legislatívny proces jeho schvaľovania v Národnej rade Slovenskej republiky (NR SR). Schvaľovanie v parlamente sa predpokladá na jeseň. Tvorcovia i oponenti v návrhu vnímajú hlavný prínos v tom, že reaguje najmä na aktuálnu spoločenskú objednávku a po vyše 20 rokoch existencie legislatívy v tejto oblasti prináša okrem iného so sebou historicky nový model účinnejšej kontroly spravodajských služieb. Uviedol pre TASR hovorca Slovenskej informačnej služby (SIS) Branislav Zvara.
Doteraz prešiel návrh nového spravodajského zákona rozsiahlym pripomienkovaním najmä zo strany akademickej obce, odborným pripomienkovaním a pripomienkovaním verejnosti, ako aj viacerých opozičných a vládnych poslancov NR SR. "Naša spravodajská služba pripomína, že cieľom prijatia zákona je najmä reagovať po vzore partnerov z NATO a EÚ na aktuálne bezpečnostné hrozby a zvýšiť kontrolu nad činnosťou spravodajských služieb. Tvorcovia zákona sa inšpirovali legislatívou členských štátov EÚ a NATO.
Ambíciou našej spravodajskej služby od počiatku prípravy návrhu zákona bolo, aby bol návrh nového spravodajského zákona v NR SR prijatý čo najširším konsenzom, naprieč celým politickým spektrom," dodal Zvara.
"SIS z celkového počtu uplatnených zásadných pripomienok akceptovala alebo čiastočne akceptovala takmer 90 percent pripomienok. Pri Generálnej prokuratúre sme v riadnom rozporovom konaní dosiahli 100-percentnú zhodu a všetky uplatnené pripomienky boli odstránené. Práve medzirezortné pripomienkové konanie prinieslo v oblasti prelamovania súkromia v rámci metadát a šifrovacích kľúčov povinný súhlas sudcu na takéto kroky," informoval ešte v apríli hovorca SIS. Pracovný návrh zákona odovzdal riaditeľ SIS Ján Valko ministrovi vnútra Robertovi Kaliňákovi koncom marca 2013.