Potvrdila to v sobotu agentúra AP. Internetová stránka spájaná so strelcom obsahuje jeho fotografie, na ktorých drží v rukách horiacu americkú zástavu. Na ďalšej zo snímok je Roof odfotografovaný so zástavou Konfederácie, ktorá počas americkej občianskej vojny reprezentovala "prootrocký" Juh. Zverejnený nenávistný dokument s 2500 slovami hovorí o belošskej nadvláde a jeho autor tvrdí, že udalosť, ktorá ho skutočne prebudila, bol prípad Trayvona Martina.
Trayvon Martin bol neozbrojený afroamerický tínedžer, ktorého zabil v roku 2012 na Floride dobrovoľník z miestnej občianskej stráže George Zimmerman. Mladík sa v osudný deň počas cesty domov dostal do konfliktu so Zimmermanom a ten ho zastrelil. V historickom afroamerickom kostole v Charlestone v štáte Južná Karolína, kde Roof zabil deviatich ľudí, obnovia bohoslužby. Uviedla to agentúra DPA s odvolaním sa na americký denník Post and Courier.
Polícia v sobotu pripravila priestory kostola Emanuel v centre Charlestonu, ktorý patrí Africkej metodistickej episkopálnej cirkvi (AME), na opätovné začatie bohoslužieb. Budova bola niekoľko dní ohradená policajnou páskou a v jej okolí sa objavili aj provizórne pomníky s kvetmi a spomienkami na obete tragédie.
Dvadsaťjedenročného belocha Roofa obvinili v piatok z vraždy deviatich ľudí vrátane miestneho černošského pastora Clementu Pinckneyho (41), ktorý bol aj členom Senátu štátu Južná Karolína.
Šéf charlestonskej polície Greg Mullen uviedol, že Roof sa v deň útoku takmer hodinu modlil v kostole Emanuel, kým začal do obetí strieľať. Páchateľ následne z miesta činu ušiel v aute a zadržaný bol pri dopravnej kontrole v meste Shelby v štáte Severná Karolína. Roofovi priatelia tvrdia, že mladík pred osudným dňom rozprával o tom, že chce zaútočiť na univerzitný areál.