Čo si myslia osobnosti
1. Aké máte pocity z mobilizácie extrémistov?
2. Aký postoj by k otázke imigrantov malo zaujať Slovensko?
Vilo Rozboril (48), moderátor
1. Presne takýto protest som očakával - pochod vagabundov, ktorí si prišli prevetrať svoje holé hlavy. Snáď i tá hŕstka „normálnych“, ktorí chvíľu sympatizovali, pochopili, že od tohto sa treba dištancovať.
2. Celé je to iracionálna paranoja. Ale problém nevidím v ľuďoch. Ľudia majú právo na strach z nepoznaného. Problém vidím v totálnom alibizme politikov, ktorí sa vezú na vlne strachu ľudí a vlastne ho živia. Namiesto toho, aby trpezlivo vysvetľovali potrebu solidarity. Úprimne, viac než imigrantov by sme sa mali báť domácich zlodejov, ktorí rozkrádajú túto krajinu, a politikov, ktorí im kryjú chrbát. Toto tí utečenci nedoženú, ani keby ich sem prišlo 50-tisíc.
Ján Sucháň (63), kňaz
1. Je mi z toho smutno. Treba však aj spomenúť, že za to, aká je atmosféra v spoločnosti, môžu mnohí politici.
2. Keď ľudia od nás v minulosti utekali do slobodného sveta, našli pomoc u druhých. Sme v tomto smere veľa dlžní. Neuzatvárajme sa pred utrpením druhých. Mali by sme sa učiť žiť nielen v otvorenej spoločnosti, ale v otvorenom svete, v ktorom sa navzájom potrebujeme.
Monika Flašíková-Beňová (46), europoslankyňa (Smer)
1. Marš Bratislavou ukázal, že jeho organizátori boli ľudia nenávidiaci všetkých a každého.
2. Teraz je tá pravá chvíľa, aby sa všetky štandardné politické strany postavili proti netolerancii, násiliu a lepšie informovali verejnosť o situácii, ktorej spoločne čelíme v EÚ.
Martin Poliačik (34), poslanec NR SR (SaS)
1. To, že sa začínajú spájať platformy extrémistov, ktoré predtým nekomunikovali, do jedného hnutia, je obrovské bezpečnostné riziko.
2. Treba hlavne upokojiť situáciu, a to je zodpovednosť všetkých politikov v Európe. Musíme získať kontrolu nad tým, kto a akým spôsobom sa sem dostáva, a nad tým, ako sa k tým ľuďom budeme správať.
Juraj Kemka (39), herec
1. Pochod týchto agresívnych a nebezpečných indivíduí ma pobúril. Keď som prechádzal popod námestie, z ktorého sa ozývali hrôzostrašné zvuky a viali slovenské zástavy, hanbil som sa, že sú súčasťou tohto národa. Je hrozné báť sa o svoju rodinu, počas prechádzky po meste, v ktorom žijeme. Evokovalo mi to zábery z prejavu Hitlera koncom tridsiatych rokov. O to viac som šokovaný tým, že tak málo politikov verejne zaujala jednoznačné stanovisko a pochod neonacistov odsúdili. Naozaj sa Fico myslí, že je dôležitejšie fotiť sa v Gabčíkove ako postaviť sa za bezpečnosť občanov tejto krajiny?
2. Byť súčasťou vyspelého sveta so sebou prináša nielen výhody v podobe napríklad eurofondov a možnosti voľného cestovania, ale aj povinnosti pomáhať slabším. Myslím si, že by sme mali rozhodne podať pomocnú ruku tým, ktorí musia svoje domovy opustiť a riskantne utekať cez pol sveta, aby si zachránili holé životy a životy svojich detí. Cítim s ľuďmi, ktorí pre to, aby ochránili svoje deti, obetujú všetko, lebo viem, že pre tie moje by som urobil to isté.
Iveta Radičová (58), expremiérka
1. Nerozumné rozhodnutie europoslancov a útočné až agresívne správanie niektorých domácich politikov vedú k mobilizácii extrémizmu.
2. Kvóty nie sú riešením, ale pomôcť ľuďom, ktorí si zachraňujú holý život v Európe dokážeme. Tým viac, že Európa má s vlnami migrácie historické skúsenosti.