Henrieta Rončkovská (55) so svojimi troma deťmi žila dlhé roky v Sýrii, kde sa pre občiansku vojnu museli ukrývať pred smrťou, až sa im podarilo zvládnuť strastiplnú cestu na Slovensko. Rodená Slovenka chcela na hrôzy zabudnúť a začať odznovu. Realita je pre nich viac než krutá. Zo Sýrie prišli bez akéhokoľvek majetku, slovenské úrady im nepomáhajú a rodina melie z posledného. Henrieta Rončkovská (55) z Prešova sa počas štúdia pred 25 rokmi zoznámila so svojím budúcim manželom, Sýrčanom.
Práve na chate vznikla myšlienka odchodu na Slovensko. „Cez sýrsko-turecké hranice sa len tak nedostanete. Naša ambasáda nám vybavila, že nás pustili. Z hraníc sme sa autobusom dostali do Istanbulu a tam sme si za požičaných 500 € kúpili letenky do Viedne. Odtiaľ sme prišli do Prešova,“ vysvetľuje ťažko skúšaná žena.
Tlačia sa v jednej miestnosti
Na Slovensku sa sny o novom živote rozplynuli. Henrieta sa s troma deťmi a svojou mamou tlačí v 1-izbovom byte. Ich jediným príjmom je babkin dôchodok vo výške 417 eur. „Ušli sme len s tým, čo sme mali pri sebe. Máme iba pasy. Na úrade nám povedali, že nemáme príjem a nebývame tu dva roky, preto nám nemôžu pomôcť. Nedali nám ani dávku v hmotnej núdzi," povedala utrápená žena.
Krvavý konflikt
2011
Nepokoje v Sýrii sa začali v roku 2011. Po tom, čo protesty zasiahli mnohé arabské krajiny, podobné nálady začali panovať aj v Sýrii. Vojaci a polícia prezidenta Assada zaútočili neprimerane na protestujúcich.
Islamský štát
Proti Assadovým vojakom stáli spočiatku príslušníci Slobodnej sýrskej armády. Assada začalo podporovať aj hnutie Hizballáh. Napokon sa najsilnejšou opozičnou skupinou stalo hnutie Islamský štát, ktoré má
v súčasnosti pod kontrolou 30 % územia vrátane oblasti bohatej na produkciu ropy.
310 000
obetí si vyžiadala vojna. Z celkového počtu takmer 23 miliónov obyvateľov z krajiny ušli viac ako štyri milióny obyvateľov. Utekali hlavne do najbližších krajín ako Turecko, Libanon, Jordánsko, Irak či Egypt.
Teror
Státisíce ľudí nepadli za obeť iba bojom, ale aj nechutným metódam pripomínajúcim masakre a masové vyvražďovanie. V konflikte sa na civilné obyvateľstvo použili aj chemické zbrane. Vojnoví zajatci sú mučení, ľudia miznú zo dňa na deň a nikto o nich už nepočuje. Terčom teroristov sú aj zahraniční novinári.
290
Vojna nezasiahla iba do života obyčajných ľudí, ale aj svetového kultúrneho dedičstva. Až 290 významných pamiatok bolo počas bojov poškodených. Sýria je pritom jedným z najstaršie obývaných území na svete.
Rakka
Sídlom Islamského štátu je severné sýrske mesto Rakka. Práve vojna v Sýrii bola katalyzátorom tohto hnutia, ktoré brutálne mučí zajatcov z celého sveta. V mnohých krajinách má svojich stúpencov. Medzi nich patrili aj útočníci na francúzsky časopis Charlie Hebdo.