Tým sa jeho flotila lodí známych ako rýchle raketové člny zdvojnásobila na štyri. Informovalo o tom v pondelok vo vyhlásení americké veľvyslanectvo v Káhire. Vo vyhlásení sa uvádza, že lode dopravili do egyptského prístavného mesta Alexandria 17. júna na palube amerického transportného plavidla. "Flotila rýchlych raketových člnov priamo pomáha námornej a regionálnej bezpečnosti, ktorej súčasťou je aj ochrana dôležitých vodných ciest, ako sú Suezský prieplav a Červené more," uviedol podľa agentúry Reuters predstaviteľ rezortu obrany na americkom veľvyslanectve v Káhire generálmajor Charles Hooper.
Egypt je stále jedným z najbližších bezpečnostných spojencov Washingtonu v regióne napriek obavám amerických kongresmanov, že zaostáva v demokratických reformách. Vzájomné vzťahy ochladli po tom, ako egyptská armáda v roku 2013 zvrhla riadne zvoleného prezidenta Muhammada Mursího z hnutia Moslimské bratstvo, keď sa proti jeho vládnutiu konali v uliciach masové protesty. Vzťahy s jeho nástupcom, prezidentom Abdalom Fattáhom Sísím, sa však postupne zlepšujú.
Prezident USA Barack Obama koncom marca zrušil pozastavenie dodávok zbraní do Egypta a povolil dodávky amerických zbraní v hodnote vyše 1,3 miliardy dolárov.
Egyptský nový Suezský prieplav za osem miliárd dolárov, ktorý lemuje existujúci, 145 rokov starý vodný kanál, otvoria 6. augusta. Nová časť takmer zdvojnásobí kapacitu prepravy cez kanál, ktorý spája Stredozemné more s Červeným morom a je najrýchlejšou vodnou cestou medzi Áziou a Európou.