V dnes zverejnenej správe s názvom Nations in Transit 2015 označila Slovensko za konsolidovanú demokraciu. Hodnotenie odráža obdobie od 1. januára do 31. decembra 2014. Na stupnici od 1 do 7, pričom 1 predstavuje najvyšší stupeň demokratického procesu a 7 najnižší, organizácia Freedom House ohodnotila Slovensko nasledovne:
Volebný proces - 1,5
Občianska spoločnosť - 1,75
Nezávislé médiá - 3
Demokratické vládnutie na národnej úrovni - 3
Demokratické vládnutie na miestnej úrovni - 2,5
Justičný systém a nezávislosť - 3
Korupcia - 3,75
Celkové hodnotenie demokracie na Slovensku dostalo známku 2,64, pričom vo vlaňajšej správe sa uvádza 2,61. Oproti správe z minulého roka sa zmenilo hodnotenie v jednom prípade. Kategória Nezávislé médiá dostala vo vlaňajšej správe známku 2,75.
Organizácia Freedom House v správe uvádza, že korupčné praktiky na Slovensku majú hlboké korene a relatívne veľká časť obyvateľstva ich toleruje. Korupcia zostáva vážnym problémom najmä v oblasti verejného obstarávania a zdravotníctva.
"Protekcia, klientelizmus a korupcia pretrváva vo verejnej sfére, ale rezignácia predsedu parlamentu Pavla Pašku koncom minulého roka v dôsledku korupčného škandálu bola významným míľnikom. Justícia naďalej zápasí s nezávislosťou a efektivitou, avšak vytlačenie Štefana Harabina z Najvyššieho súdu a Súdnej rady je minimálne symbolickým víťazstvom pre reformátorov, ktorí pracujú na vyčistení súdnictva od politicky motivovaných aktérov. Ďalšie reformy sú však stále nutné," konštatoval Freedom House.
Z 29 hodnotených krajín za rok 2014 Freedom House označil 13 za demokracie, šesť za prechodné režimy a desať za autoritatívne režimy. Maďarsko upadlo z "konsolidovanej demokracie" na "polokonsolidovanú". Rusko zaznamenalo svoj najväčší pokles v hodnotení za poslednú dekádu, keďže Kremeľ zosilnil potlačovanie domáceho disentu a snažil sa destabilizovať novú vládu na Ukrajine, konštatuje Freedom House.
V celkovom hodnotení stavu demokracie sa umiestnili skúmané krajiny v tomto poradí:
Slovinsko
Estónsko
Lotyšsko
Poľsko
Česká republika
Litva
Slovensko
Maďarsko
Bulharsko
Rumunsko
Srbsko
Chorvátsko
Čierna Hora
Macedónsko
Albánsko
Bosna a Hercegovina
Gruzínsko
Moldavsko
Ukrajina
Kosovo
Arménsko
Kirgizsko
Rusko
Tadžikistan
Kazachstan
Azerbajdžan
Bielorusko
Turkménsko
Uzbekistan