V poslednej správe poukázali predovšetkým na násilnosti páchané neštátnymi subjektmi, najmä Islamským štátom. Informovala o tom vo štvrtok agentúra DPA. V správe sa píše, že "rok 2014 sa stane pamätným... kvôli ukrutnostiam páchanými teroristickými skupinami, akými sú Islamský štát, al-Kájda na Arabskom polostrove (AQAP), al-Kájda v Islamskom Maghrebe (AQIM), Boko Haram, al-Šabáb, Džabhát an-Núsra" a ďalšími organizáciami.
"Boli sme svedkami, ako podobné skupiny (Islamský štát) upálili zaživa človeka, barbarsky sťali hlavu zajatcom, predali dievčatá do otroctva a svojvoľne popravili rozsiahlu skupinu nevinných ľudí," píše v úvode šéf diplomacie USA John Kerry. Správa takisto kritizuje Sýriu za páchanie masakrov, bombardovanie civilných štvrtí a masové znásilňovanie. Za porušovanie ľudských práv v Sýrii nesú zodpovednosť nielen vládne bezpečnostné zložky, ale aj pridružené milície, konštatuje správa. Severná Kórea, Rusko, Saudská Arábia a Irán sú opísané ako krajiny s autoritatívnymi režimami, ktoré "používajú násilie alebo regresívne zákony" na umlčanie svojich kritikov, často pod zásterkou boja proti terorizmu alebo zahraničným hrozbám.
Ruský politický systém vykazuje "rastúce autoritatívne" črty a zasahuje proti občianskej spoločnosti, médiám, ako aj do ukrajinského konfliktu. Saudská Arábia potláča náboženskú slobodu a pokračuje v "upieraní príležitostí ženám" prostredníctvom zákazu riadiť motorové vozidlá a systému opatrovníctva. Irán sa zase v správe spomína ako krajina, ktorá sa umiestnila na druhom mieste svetového rebríčka v počte popravených občanov, pričom odsúdených poslali na smrť v súdnych procesoch, ktoré nedosahujú justičné štandardy garantované iránskou ústavou.