Opozícia je presvedčená, že gastrolístky v súčasnosti zamestnanci viac využívajú na zaplatenie rodinného nákupu potravín v supermarkete, ako na zaplatenie obeda v reštaurácii. Tiež sú presvedčení, že predajne potravín často robia s takouto formou platby obštrukcie, keďže povoľujú platbu stravovacími poukážkami za jeden nákup len do určitej hodnoty. "Pre bežného človeka tento systém neprináša žiadne uľahčenie života," tvrdia poslanci.
Podľa nich by tak mal mať zamestnanec na výber. Buď bude dostávať od zamestnávateľa gastrolístky, alebo im zamestnávateľ tú istú sumu vyplatí ako finančný príspevok. Takáto možnosť má byť zakotvená buď v kolektívnej zmluve, alebo sa umožní zamestnávateľovi uzavrieť písomnú dohodu so zamestnancom o poskytovaní finančného príspevku. Taktiež navrhujú, aby takýto finančný príspevok na stravovanie bol oslobodený od dane z príjmu, čím by došlo k zrovnoprávneniu nárokov zamestnancov pri poskytovaní akejkoľvek formy finančného príspevku na stravovanie. "Žiadam vás o podporu tohto návrhu zákona. Uvoľnili by sme ruky zamestnávateľom aj zamestnancom," apeloval na poslancov v pléne Jozef Viskupič (OĽaNO).
Plénum bude v rokovaní pokračovať v utorok (30.6.). Zaoberať sa bude vládnym návrhom zákona o významných investíciách v skrátenom legislatívnom konaní. Rozhodne sa aj o novele školského zákona, ktorá mení spôsob menovania riaditeľov škôl v prospech zriaďovateľa.