Len metre ich delili od zbesilej popravy nevinných turistov, ktorú mal na svedomí islamský terorista Seifeddine Yacoubi (23). Vyčíňaniu šialenca podľahlo až 38 cudzincov a desiatky ďalších bojujú o život. Viacero vystrašených slovenských rodín preto využilo možnosť predčasného návratu z letnej dovolenky a v noci z piatka na sobotu prileteli na bratislavské letisko. Plní emócií, mnohí trasúci sa od strachu a so slzami v očiach rozprávali o hrôze, ktorú prežili na vlastnej koži.
Mali sme strach o život
Z Tuniska sa mali vrátiť domov až o pár dní, po teroristickom útoku si však Ján (42) nedokázal predstaviť, že by mal na mieste hrôzy ostať čo i len deň navyše. „Mali sme strach. Keď už to takto dopadlo, rozhodli sme sa ísť predčasne domov. Odletieť sme mali až budúci týždeň vo štvrtok.
Delegátovi oznámilo 90 percent ľudí, že idú domov,“ opísal zničenú dovolenku Ján z Bánoviec nad Bebravou, ktorý je však rád, že sa jeho rodine nič nestalo a sú zdraví doma. Po krvavej dráme budú zrejme mnohí Slováci dovolenku v Tunisku poriadne zvažovať, Ján v tom má dnes už jasno. „Do Tuniska by sme sa už asi nikdy nevrátili,“ uzavrel dovolenkár.
Do Tuniska sa už nikdy nevrátim
So slzami v očiach opísala situáciu krátko po teroristickom útoku aj vystrašená Eva (28) z východného Slovenska. „Kúpali sme sa, boli sme na pláži, no streľbu sme nepočuli. Zrazu za nami prišiel pán a pýtal sa nás, či vieme o tom, čo sa dialo len 10 metrov od nás,“ povedala mladá žena, ktorá dovolenkovala neďaleko miesta, kde došlo k dráme.
Deti plakali a chceli ísť domov
Len štyri kilometre od miesta strašnej tragédie bola ubytovaná rodina Jána (48) z Ružomberka. To, že sa niečo deje, sa dozvedeli od známych z domova. V strachu o deti začali okamžite konať a po troch dňoch od príchodu do Tuniska svoj pobyt predčasne ukončili. „Rýchlo sme si uvedomili, prečo sa domáci personál, čašníci aj animátori stiahli. Zrejme dostávali pokyny od vedenia hotela, ako sa majú správať k turistom.
Z pláže sme hneď odišli preč a stiahli sme sa hlbšie k bazénom. Tam sme sa postretávali skupinky Slovákov a rozoberali sme situáciu. Deti to všetko intenzívne vnímali, plakali a chceli ísť domov. Pohoda a tým pádom aj dovolenka sa pre nás skončili. Domáci nás síce ubezpečovali, že po útoku už k ďalšiemu nepríde, no mali sme rešpekt. Situáciu sme vyhodnotili tak, že nebudeme čakať na vládny špeciál, ale využili sme hneď prvý let na návrat domov,“ opisuje okamihy hrôzy Ján. Do severoafrickej krajiny sa už nikdy nevráti.
Ľudia sa schovávali pred teroristom
V meste Sousse, v hoteli vzdialenom asi 5 kilometrov od streľby, bola ubytovaná aj 19-ročná Vanesa. O tom, že na neďalekej pláži terorista vyvraždil desiatky turistov, sa dozvedela sprostredkovane od ľudí, ktorí boli na mieste nešťastia a pred útočníkom sa ukrývali.
„Výstrely sme nepočuli, no v autobuse sme cestovali s ľuďmi, ktorí boli priamo pri streľbe. Videli dym, báli sa a pred útočníkmi sa museli schovávať,“ opisovala reakcie vystrašených turistov Eva. V hotelovom komplexe zavládli strach a panika. Turisti sa báli o svoje životy, snažili sa skontaktovať s rodinou a na internete sledovali, ako o masakre informujú médiá. „Všade boli policajti, nikto nevedel, čo sa bude diať ďalej. Ľudia sa báli vychádzať z izieb,“ opísala hodiny strachu mladá Bratislavčanka.