Oznámila to v sobotu v Aténach prezidentská kancelária. Schôdzka je zrejme dôsledkom vývoja v gréckom parlamente, kde opozičné strany odsúdili výzvu vlády vypísať v krajine referendum o prijatí návrhu medzinárodných veriteľov na riešenie dlhovej krízy krajiny. Samaras, ktorý vedie konzeratívnu stranu Nová demokracia, tento týždeň vyjadril ochotu svojej strany stať sa členom vlády širokej koalície, ktorá by pracovala na odvrátení bankrotu Grécka.
Oznámenie o Samarasovej schôdzke s hlavou štátu prišlo po tom, ako ministri financií eurozóny po prvej časti sobotňajších rokovaní v Bruseli zamietli grécky návrh na predĺženie európskej časti záchranného programu po 30. júni. Grécka strana žiadala, aby sa program predĺžil na obdobie po 5. júli, keď sa v Grécku má uskutočniť referendum o tejto otázke.
Grécky minister financií Janis Varufakis rokovania opustil a jeho rezortní kolegovia z eurozóny rokujú bez neho, pričom preskúmajú aj scenár "Grexitu", čiže odchodu Grécka zo spoločnej menovej únie. Väčšina bánk v Grécku bola v sobotu, ako obyčajne, zatvorená a v uliciach Atén nebolo badať žiadnu paniku, konštatovala agentúra Reuters. Vláda oznámila, že nemá v pláne zaviesť kontrolu kapitálu, aby obmedzila výber hotovosti. Polícia však v sobotu posilnila ochranu v blízkosti bankomatov. Po prejave premiéra Alexisa Tsiprasa, v ktorom oznámil zámer vypísať referendum o "ponižujúcom návrhu" euroskupiny a ktorý v noci z piatka na sobotu vysielala grécka televízia, sa totiž pred niektorými bankomatmi vytvárali rady čakajúcich klientov bánk.
"Tieto návrhy, ktoré jasne porušujú európske pravidlá, ako aj základné práva na prácu, rovnosť a dôstojnosť, ukazujú, že cieľom niektorých našich partnerov a inštitúcií nie je životaschopná dohoda všetkých strán, ale poníženie celého národa," uviedol ďalej Tsipras v príhovore vysielanom štátnou televíziou. Zdôraznil, že bude rešpektovať výsledok všeľudového hlasovania. Rady čakajúcich sa v sobotu vytvárali aj v niektorých supermarketoch v Aténach, keďže ľudia sa snažia nakúpiť si zásoby.
Reuters konštatuje, že Aténčania síce majú teraz starosti, ale badať u nich aj náznaky vzdoru a takmer úľavu po rokoch neúprosných úsporných opatrení a zdanlivo nekonečných rokovaniach s veriteľmi. Myšlienka usporiadať referendum má u ľudí podporu, uviedol Reuters. "Myslím, že referendum je nevyhnutné - v tom zmysle, aby sme musí Európanom vyslali správu, že Gréci nie sú zotročení, už nie sme pod okupáciu," povedal pre Reuters 49-ročný Aténčan Ílias Papachadzis. Vypísanie referenda by mal ešte v sobotu potvrdiť aj grécky parlament. Ak by Gréci v hlasovaní úsporné opatrenia nadiktované veriteľmi odmietli, znamenalo by to pre Atény zrejme bankrot a následný odchod z eurozóny.