To by docielilo vybudovaním ďalších múrov, ktorými by sa chránilo pred militantmi z Islamského štátu a zabránilo ilegálnemu prekračovaniu hranice, povedali v sobotu agentúre Reuters vládni predstavitelia. Turecko zdieľa so Sýriou vyše 900 kilometrov hraníc, na ktorých už postavilo asi 10 kilometrov bezpečnostných múrov, podporovaných ďalšími opatreniami, napríklad rozmiestnením termokamier.
Turecká vláda sa rozhodla, že na niektorých miestach hranice umiestni aj prenosné betónové múry, ktoré je možné rozobrať na časti. Postaviť múr pozdĺž celej hranice by podľa Ankary bolo príliš nákladné. Dvaja informátori agentúry Reuters odmietli povedať, aký dlhý múr chce vláda postaviť a na ktorých miestach. Turecko doteraz uplatňovalo politiku otvorených hraníc so Sýriou. Vláda v Ankare tvrdí, že bude naďalej poskytovať životne dôležitú pomoc povstalcom bojujúcim s režimom prezidenta Bašára Asada, umožňovať dodávky pomoci do krajiny a odchod utečencov z nej cez svoje hranice.
Táto politika však má aj negatívne stránky. Pašovanie prekvitá a narastajúci počet Sýrčanov utekajúcich pred vojnou sa pokúša nájsť si obživu, ako sa dá: prekračujú hranice oboma smermi aj mimo oficiálnych hraničných priechodov. Táto situácia skomplikovala snahy tureckých orgánov zabezpečiť hranice v situácii, keď sú vystavené kritike, že robia príliš málo pre to, aby zabránili džihádistom vo vstupe cez svoje hranice do Sýrie. V tesne blízkosti spoločných hraníc leží aj mesto Kobané, odkiaľ v sobotu oddiely ľudovej sebaobrany sýrskych Kurdov po dvoch dňoch bojov vypudili militantov z Islamského štátu.